Vadesiz Hesap Nedir, Vadesiz Hesap Nasıl Açılır?

vadesiz-hesap-nedir

, Vadesiz Hesap Nasıl Açılır? : Bankalar vadeli hesap, birikimli hesap, vadesiz hesap, şeklinde farklı hesap türleri sunmaktadır. Peki vadesiz mevduat hesabı nedir? Vadesiz banka hesabı nasıl açılır hakkında açıklamayı yazımızda bulabilirsiniz. Ziraat Bankası, Yapı Kredi gibi pek çok banka vadesiz hesap açtırmanız mümkün. Peki vadesiz hesap nedir, özellikleri nelerdir yazımızda açıkladık, öğrenmek için okumaya devam edin.

Vadesiz Hesap Nedir?

Vadesiz hesap bankada açtırabileceğiniz ve yatırdığınız parayı belirsiz bir süre için hesabınıza ekleyebileceğiniz, hesabınızdaki parayı istediğiniz zaman çekebileceğiniz bir hesap türüdür. Vadesiz hesap bankalarda Vadesiz Mevduat Hesabı, Vadesiz TL Mevduat Hesabı olarak da isimlendirilebilir.

Bankacılık sektörünün büyümesi ve bankaların tüketicilerin hayatında önemli bir rol edinmesiyle birlikte günümüzde hemen herkesin bankacılık ürünlerinden faydalanıyor olduğunu görmekteyiz. Çalışan hemen herkesin en azından bankalardan bir maaş hesabı bulunmaktadır.

Bankaların sunduğu hesap türleri arasında vadeli ve vadesiz seçenekler bulunmaktadır. Vadeli hesaplar, yatırdığınız para tutarı üzerinden faiz geliri ettiğiniz bir hesap türüdür. Bu hesaplar ile kazanç sağlayabilmek mümkündür. Bu hesap türünün dışında vadesiz hesaplar bulunmaktadır.

Vadesiz hesap, banka müşterilerinin mevcut parasını bankada muhafaza etmek için kullandığı bir hesap türüdür. Vadesiz hesaplarda, hesapta bulunan miktar için herhangi bir faiz getirisi olmamaktadır.

Vadesiz ve Vadeli Hesap

Vadesiz hesabı açıklayabilmek için öncelikle vadeli hesap türünden örnek verelim. Vadeli hesaplarda bulunan bakiyeniz için bankanızla görüşüp belirli bir faiz oranı üzerinden anlaşma sağlayarak kazanç elde edebilirsiniz. Yatırdığınız miktar üzerinden faiz işlenmekte ve her geçen ay tutarınız artmaktadır. Vadesiz hesap türünde ise hesabınızda ne kadar bakiye olursa olsun, sabit olarak kalmaktadır.

Örneğin, bugün hesabınıza 1000 TL yatırdığınızda, 2 sene sonra çekmek istediğinizde de tutar sabit olarak kalmaktadır. Vadeli hesaplarda ise faiz oranına göre bu tutarda artış yaşanmaktadır. Vadesiz hesabı bulunan kişiler bankacılık işlemlerini kolay bir şekilde yapabilmektedir. Her türlü havale ve EFT işlemini aktif bir şekilde gerçekleştirebilmekte, fatura ödemeleri için otomatik ödeme talimatı verebilmektedir.

Vadeli ve vadesiz hesap türünün yanı sıra yatırım hesabı, döviz hesabı ve altın hesabı gibi hesaplarda açarak yatırım yapabilirsiniz. Vadesiz hesap dışında açacağınız bu hesap türleriyle de zamanla kazanç elde edebilirsiniz. Eğer, mevcut bir vadesiz hesabınız yoksa, tercih edeceğiniz herhangi bir banka şubesine giderek vadesiz hesap açtırmak istediğinizi iletebilir ve başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Vadesiz Hesap Nasıl Açılır?

Vadesiz hesap açtırmak isteyenler hangi bankada vadesiz hesap açtırmak istiyorsa o bankanın şubesine giderek hesap açtırma işlemini tamamlayabilirler. Vadesiz Hesap açtırma işleminiz için nüfus cüzdanınızı yanınızda bulundurmanız hesap açtırma işleminiz için gerekebilir.

Vadesiz Hesap açtırma işleminiz için sizden ikametgah gibi belgeler de talep edebilir. Bazen de su, elektrik ya da doğalgaz gibi faturalar da istenebilir.

Vadesiz hesap açtırmak için 18 yaşından küçükseniz bankaya veliniz ile gitmeniz gerekmektedir. 18 yaşından büyükseniz bireysel müşteri olarak bankaya giderek hesap açtırma işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Vadeli Hesap açtırabileceğiniz bankalardan bazıları şunlardır.

  • Yapı Kredi
  • Ziraat Bankası
  • İş Bankası
  • Garanti Bankası
  • Finansbank
  • TEB (Türkiye Ekonomi Bankası)
  • Halkbank

Odeabank Vadeli ve Vadesiz Hesap Açma yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster