Vergi Borcu Kredi Notunu Düşürür Mü?

vergi-borcu-kredi-notu

Kredi Notunu Düşürür Mü? : kredi notunu etkileyen faktörler nedeniyle kredi notunuz düşebilir. Kredi notu düşmesi demek bankacılık işlemlerinizde zaman zaman sorunlar yaşayacağınız anlamına gelebilir. Peki vergi borcu kredi notunu etkiler mi? Vergi borcu nedeniyle düşer mi bakalım.

Kredi notu, bankacılık ürünlerinden faydalanmak isteyen kişiler için büyük bir öneme sahip olan puanlama sistemidir. Bu not sisteminde geçmiş dönemde kullanılan kredi ve kartları kartı gibi bankacılık ürünlerinin yanı sıra elektrik, su ve telefon faturalarının ödemeleri önem arz etmektedir.

Vergi Borcu Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi notu kaydının Türkiye Bankalar Birliği çatısında kurulan risk merkezine alınması itibariyle borçlarla ilgili olarak yeni kararlarda yürürlüğe girdi. Vergi borcu kredi notunu etkiler mi? Sorusuna cevap arayan kişilerde bu düzenleme ile birlikte net bir cevaba sahip oldu. Yeni kararlar ile birlikte sigorta prim borçları ve vergi borçları da kredi notuna etki etmeye başladı.

Yeni düzenleme ile birlikte geçmiş kredi ve kredi kartlarını düzenli olarak ödeyen ancak kredi notlarında düşüklük olan kişiler için vergi ve sigorta prim borçları ortaya çıkmakta ve puanın düşmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Kredi başvurusu yapmadan önce mutlaka mevcut sigorta prim borcunuz ya da vergi borcunuz varsa öncelikli olarak bunun ödemesini yapmanız son derece önemlidir.

Uygulama kapsamında banka müşterileri özel sektörde bankalara olan yükümlülüklerini yerine getirme çabasında olurken aynı zamanda devlete karşı da daha sorumlu bir şekilde davranılmaya itilmiştir.

Herhangi bir vergi ya da prim borcu olmayan ve geçmiş bankacılık ürünlerinde ödemelerini genel olarak düzenli ödemiş birisinin kredi notu da yüksek olduğundan, bankacılık hizmetlerinden daha kolay bir şekilde faydalanabilmektedir.

?

Kredi notu bankalardan aldığınız kredi ya da kredi kartı gibi ürünlerin ödemeleri yapmazsanız kredi notunuz düşebilir. Kredi notu Kredi Kayıt Bürosu tarafından bankalara olan borçlarınızı ödeme performansı hakkında kayıt tutmaktadır.

Tutulan kayıtlarda sizin ödemeleri ne kadar düzenli yaptığınız, ödemeleri yapıyor musunuz gibi bilgiler bulunmaktadır. Bu durumlar da sizin kredi notunuzu etkilemektedir.

Kredi notu neden düşer diyorsanız bir kaç duruma bakalım.

-Eğer kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmazsanız kredi notunuz düşer.

-Bankalardan aldığınız konut kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi gibi borçlarınızı ödemezseniz kredi notunuz düşer.

-Vergi daireleri ve resmi kurumlara borcunuz bulunuyorsa bu nedenle icralıksanız kredi notunuzun düşeceği söylenebilir.

Kredi notunun düşmesine neden olan başka faktörler de bulunmaktadır.

Banka Kredi Notu Yükseltme Nasıl Yükseltirim? Teknikleri Neler? yazımızda kredi notu yükseltme hakkında bilgi alabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın