Yakın Bir Gelecekte Dolar 7,38 TL Olur Mu?

Yakın Bir Gelecekte Dolar 7,38 TL Olur MuDolar fiyatı ne olacakdolar artacak mı düşecek mi, dolara yatırım yapalım mı gibi uzayıp giden sorular gündemimizi oluşturmaya devam ediyor. Gerçekten son günlerde dolar euro gibi para birimlerinin TL karşısında büyük miktarda artış göstermesi ve Merkez Bankası’nın müdahalesine rağmen bu yükselişin durdurulamaması, 10.08.2018 tarihinde doların 6,21 TL’ye kadar yükselmesi karşısında doların nereye kadar yükseleceği sorununu gündeme getirdi. Bu durum yatırımcılar arasında bir kaç yıl içinde doların ne kadar bir değere yükseleceği konusunda tartışmaları da beraberinde getirdi. Bu bağlamda sosyal medyada ve Youtube’ta denk geldiğimiz ve oldukça yüksek bir izlenme seviyesine ulaşmış olan bir videoyu bu yazımızda paylaşacağız.

Dolar Yakın Bir Gelecekte 7,38 TL Olur Mu?

Yatırım uzmanı olduğunu söyleyen Elvan Aktaş, Youtube’da yayınlanan bir videosunda Türkiye ekonomisi üzerine bir değerlendirme yaparak yakın gelecekte doların TL karşısındaki değerinin ne olacağına dair bir öngörüde bulundu. Aktaş yapmış olduğu açıklamada 1 TL’nin dolar karşısında reel değerinin 7,38 TL olduğunu ve er ya da geç doların TL karşısında bu değere yükseleceğini iddia etti. Ayrıca Aktaş, iki yıl içerisinde enflasyon rakamının da %41 olacağını belirtti. Aktaş’ın dolara dair açıklamalarına ilişkin öngörülerini anlattığı video şu şekildedir:

Bu videoda yapılan açıklamalara itibar edilip edilmeyeceği açıkçası tartışmalı bir konu. Konunun uzmanları gerekli incelemeleri ve bilgilendirmeleri yapmaktadır. Elbette ülkemizin yetkilileri de doların yükselişinin ekonomiye vereceği zararı öngörerek gerekli tedbirleri alacaktır. Bu konuda kimsenin şüphesi olmamalıdır. Ayrıca Sayın Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın orta vadeli program çerçevesinde açıklayacağı ekonomi modeli ile birlikte doların ve diğer para birimlerinin TL karşısında değer kaybedeceğini düşünüyoruz.

Dolar Neden Yükseliyor?

Ülkemiz son yıllarda iç ve dış sahada önemli bir mücadeleden geçiyor. Terör örgütleriyle mücadele bunların başında geliyor. Diğer taraftan özellikle uluslararası siyasette yaşanan krizler ve bu krizlerine ekonomiye yansımasıyla birlikte döviz kurlarında ciddi oynamalar meydana gelmiş durumdadır. Uluslararası piyasada hemen ülkemizin yanı başında meydana gelen ticaret savaşları, ABD’nin ülkemize gümrük vergisi uygulamaya başlaması, dolaşan sıcak paranın Türkiye’ye az gelmesi, cari açıkta meydana gelen büyüme, enerji fiyatlarındaki artış ve bunlara karşılık ihracata dayalı sanayinin yeterince üretim gerçekleştirerek ülkeye döviz girişini sağlayamaması doların artışında önemli etkenler olmuştur.

2019’da Dolar Ne Kadar Olur?

Dolar kurunun ne olacağı konusunda pek çok uzman kuruluş farklı değerlendirmede bulunmaktadır. Ancak yaptığımız araştırmada, uzman kuruluşlarının hepsinin ortak tahmini doların 5 liranın altına inmeyeceği yönünde. Bu bağlamda dolar kurunun 2019 yılında 5,90-6,30 bandında seyredeceği yönünde tahminde bulunulmaktadır. Bununla birlikte yandaki grafikten de anlaşılacağı üzere 10.08.2018 tarihi itibariyle doların 6,21 TL’yi görüp tekrar 5,85 TL seviyesine düşmesi dikkate alındığında bu kuruluşların dolara yönelik tahminlerinin haklı olacağını göstermektedir.

Bu grafik www.investing.com adresinden alınmıştır. Grafiğin daha geniş halini görmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

2019’da dolar kurunun ne olacağı konusunda Selim Kotil’in, Youtube’da bulunan videosundaki şu değerlendirmeyi izleyebilirsiniz:

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın