Yakın Gelecekte Bankacılık Sektörünün Gözdesi Olacak Meslekler

Yakın Gelecekte Bankacılık Sektörünün Gözdesi Olacak Meslekler: Geleceğin meslekleri konusu kariyer planlaması yapan insanlar ve özellikle gençler için son derece önem arz eden konudur. Çünkü tercih edilen meslek bir anlamda kişinin kalan yaşamını nasıl yaşayacğının belirleyen önemli bir dönüm noktası olmaktadır. Meslek tercihi konusunda yapılan bir yanlış, tabir yerindeyse bir ömre bedel olabilmektedir.

Bu yazımızda gelecekte bankacılık sektöründe en çok ihtiyaç duyulacak ve geleceğin mesleği olacak 6 meslek dalından bahsedeceğiz.

Teknoloji Çağında Meslek Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Teknoloji çağını yaşadığımız hatta endüstri 4.0‘ı konuştuğumuz bu dönemde bilginin hızlı bir şekilde üretime nasıl dönüştürüldüğüne tanıklık etmekteyiz. Rekabetin en yüksek seviyede yaşandığı bu dönemde herkes hayatını daha iyi hale getirmek ve kazancını üst düzeyde tutmak için yenilik ve farklılık oluşturacak işler yapma peşindedir. Öyle ki dünya devi olmuş firmalar, beyin takımını oluşturacak personel alırken farklı olanı tercih etmeye gayret göstermektedir. Bugün büyük firmalar, beyin takımında yer alacak kişileri belirlerken şu kriterleri dikkate almaktadır: Merak, yaratıcılık ve iletişim.

Büyük firmaların iş gücü alımında dikkate aldığı bu kriterler aslında kişinin meslek tercihinde dikkate alması gerektiği kriterlerdir. Bu bağlamda meslek tercihi yaparken;

  • Merak etmeli: Yani kişi o mesleğin inceliklerini öğrenme hevesi olmalıdır. Dolayısıyla merak ettiğiniz mesleği tercih edin.
  • Yaratıcı olmalı: Yani kişi tercih edilecek mesleğin inceliklerini öğrendikçe yenilikler ortaya koyacak farklılıklar yaratabilmelidir. Bu anlamda meslekte yenilik getirme hevesiniz olmalıdır.
  • İletişim: Yani kişi mesleği yaparken asla bıkmamalı, işe severek gitmeli ve iş ortamındaki insanlarla ve iş çevresiyle kaliteli düzeyde tutmalıdır. Bu bağlamda seveceğiniz işi yapmalısınız.

Gelecekte Bankacılığın İhtiyaç Duyacağı Geleceğin Meslekleri

Geleceğin mesleklerinin neler olabileceği tartışılırken HSBC’nin yayınladığı ve fütürist Tom Cheesewright tarafından kaleme alınan “İnsan Üstünlüğü: İnsanın Gücü Raporu”, bankacılık sektöründe hangi mesleklerin ön plana çıkacağı yönünde önemli ipuçları verdi. Bu bağlamda 6 meslek dalı bankacılığın en gözde meslekleri haline gelecek. Bu mesleklerin en önemli yönü ise merak, yaratıcılık ve iletişim becerilerini ön planda tutmasıdır.

Şimdi HSBC raporuna yansıyan ve geleceğin mesleği olarak ifade edilen mesleklere yakından bakalım:

1- Karma ya da Artırılmış Gerçeklik Deneyimi Tasarımcısı

Bilgisayar ve tasarım teknolojilerine ilgi duyanlar için gerçeklik deneyimi tasarımcısı üzerinde durulması gereken bir meslek dalı. Karmaşık üç boyutlu arayüzlerin düzgün ve sezgisel tasarlanması, kullanıcı deneyimi oluşturma ve 3D mekaniği bu mesleğin ana çizgilerini oluşturuyor. Bu meslek dalında fiziki (maddi) dünyayı dijital dünya ile bütünleştirme ve hayal edilebilir karakter ya da objenin yaratılması ve bunların gerçekmiş gibi fisiki dünyaya yansıtılabilmesi amaçlanmaktadır. Aslında sanal gerçeklik deneyiminin bankacılık sektöründe uygulanması halini bu meslek ile birlikte görebileceğiz.

2- Algoritma Teknisyeni

Yapay zeka ya da akıllı yazılımların aslında birer algoritma olduğunu unutmamak gerekiyor. Bugün anında kredi, 5 dakikada kredi sonucunuz cebinizde gibi reklamlarla sürekli gözümüzün önünde duran bankacılık sektörünün algoritmik alt yapıya dayanan sistemle bu kadar hızlı bir şekilde karar verme sürecini tamamladıklarını söylesek, bu mesleğin ne kadar önemli olduğunu anlatabilmiş oluruz. Bugün sadece bankalar değil bir çok teknoloji devi ve alışveriş siteleri algoritmalar sayesinde kullanıcı deneyimini ve kullanıcıların ne istediğini anlayabiliyor. Mesela Google’da arama yaptığınızda “…şunu mu demek istediniz” diye soruyor olması işte tam da bu algoritmalar sayesinde olmaktadır.

İşletmeler, bilgisayar sistemlerinin müşteri deneyimlerini algılaması ve sistemin “hayır” deme sonucunu en aza indirebilmesi, müşteriye kapıyı kapatmadan ona uygun çözümler üretecek bir sistem geliştirmesi için çalışmaktadır. İşte algoritma teknisyenleri tam da bu işlerin üstesinden gelecek insanlardır.

Teknoloji faaliyetlerinden hoşlanıyor, kod yazmakla uğraşmaktan zevk alıyor, risk yönetimi, hizmet tasarımı ve finansal okuryazarlık konularına karşı ilginiz var ise bu meslekte aranan isimlerden olabilirsiniz.

3- Etkileşimli Arayüz Tasarımcısı

Eminiz dikkatinizi çekmiştir. Artık banka ya da cep telefonu operatörlerinin müşteri hizmetlerine bağlandığınızda, bir ses ne yapmak istediğinizi bir kaç kelime ile ifade etmenizi istiyor. Siz de örneğin kredi alma istiyorum diyorsunuz ve sistem sizi talebinizle ilgili en yakın birime aktarıyor. İşte bu ve buna benzer alanlarda etkileşimli arayüz yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Artık bu arayüzler sayesinde basit sorular diğer iş gücünü meşgul etmeden cevaplanabiliyor. Ayrıca gerekli olan bilgiler de anında toplanabiliyor. Teknolojinin ilerlemesine paralel olarak etkileşimli arayüz tasarımının daha yaygınlık kazanacağı öngörülüyor.

Bu meslek tercihinde kişiden beklenen gerekli beceriler, düşük sürtünmeli arayüzler inşa edebilecek yaratıcı bir zekaya sahip olmak ve müşteri memnuniyetini sağlayacak doğal ve anlık çözümler üretebilmek.

4- Evrensel Hizmet Danışmanı

Karma ya da arttırılmış gerçeklik deneyimi tasarımcılarının geliştirecekleri sanal ortamların uygulanması ile birlikte fiziki ortam ile dijital ortam hizmet algısı ortadan kalkabilecektir. Böylece herhangi bir banka şubesinden konuşma uygulaması, ses veya sanal gerçeklik yoluyla bankadan hizmet alma olanağı ortaya çıkacaktır. Yani gerçeklik deneyimi tasarımları, müşteri ile firma arasında arayüz haline gelecektir. İşte evrensel hizmet danışmanı, mekan ve zamandan bağımsız olarak müşteri taleplerini karşılayabilecek hizmet poziyonunda yer alacaktır. Bu bağlamda gerçeklik deneyimi tasarımlarının uygulanmasına paralel olarak çeşitlenecek ürün yelpazesi içerisinde müşterilere destek verecek kişilere yoğun ihtiyaç duyulacaktır.

Eğer sanal ya da fiziki ortamda müşteri ilişkileri konusunda kabiliyetiniz olduğunu düşünüyorsanız, evrensel hizmet danışmanlığı dikkate alınacak bir meslektir.

5- Dijital Süreç Mühendisi

Bankacılık sektöründe uygulanan dijital teknoloji belirli bir standarda göre işlemektedir. Hesap açılışı, kayıp bir banka kartının çıkartılışı, hesap güvenliği gibi konularda belirli kaynaklardan elde edilen verilerle gerçekleşmektedir. Ancak teknolojinin ilerlemesi, yeni algortimaların uygulanması ve gerçekliği arttırılmış arayüz tasarımları ile birlikte standartlaşmış bilgi sürecinin daha karmaşık hale geleceği açıktır. İŞte dijital süreç mühendisi, iş akışlarının analiz edilmesi, birleştirilmesi, iyileştirilmesi, verimliliğin arttırılması ve bu süreçlerde ortaya çıkabilecek uyumsuzlukların ortadan kaldırılması için faaliyet gösterecektir.

Dijital süreç mühendisliğini yapabilecek kişilerde aranan temel nitelikler, büyük çaplı iş akışlarını anlayabilme, karmaşık işlemleri çözümleyebilme, sistemdeki sorunları tespit edebilme, prototip oluşturma ve sorunlara anında çözüm üretebilme kabiliyetleridir. Bu kabiliyetleriniz var ise gelecekte çok önemli miktarlarda gelirle bu işi yapabilirsiniz.

6- Ortaklık Geçit Sağlayıcı

İsmi biraz anlaşılmaz gelen bu meslek dalını aslında şöyle tanımlayabiliriz: Finans teknoloji şirketleri ile küresel teknoloji şirketleri arasında iş ortaklıklarının yapılması durumunda, her iki sektöre ait bilgilerin bu ortaklıklar arasında akışının sağlanmasını sağlayacak bir iş alanıdır. Burada ortaklık geçit sağlayıcısı olarak çalışan kişi sahip olduğu bilgi ve deneyimle hem para hem de müşteri verilerini ortaklıklar arasında sağlıklı bir şekilde aktaracak ve aktarılan bilgilerin doğruluğu ile müşteri sırrı, ticari sır gibi hususların ihlal edilmemesi için de denetimde bulunacaktır. Böylece işletmeler arasında bilgi akışı sağlanırken işletmelerin sırları da korunmuş olacaktır.

Bu meslek dalı bankaların teknoloji şirketleri ile yapacağı işlemlerdeki denetim açısından önemlidir. Zira bankalar teknoloji alt yapısı ile birlikte aslında teknoloji firmasına karşı da bilgileri açık hale getirebiliyorlar. Ortaklık geçit sağlayıcı burada devreye girerek her iki işletme arasında sağlıklı bilgi akışını sağlayacaktır. Böylece dijital arayüzler ile ilgili teknik bilgiyi güvenlik ve risk yönetimi ile dengeleme imkanı bulunabilecektir.

Ortaklık ağ geçit sağlayıcısı olmak isteyenlerin iş ortaklıkları ile ilişkilerin yönetilmesinde iletişim becerisine sahip olması gerekmektedir.

Kaynak: bigpara.hurriyet.com.tr

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın