Yanlış Hesaba Yapılan Havale Nasıl Geri Alınır?

yanlis-hesaba-havale

Yanlış Hesaba Yapılan Havale Nasıl Geri Alınır? :  Havale ile yanlış hesaba para yatırdım nasıl alabilirim diyorsanız yazımızda açıkladık. Bankamatikten, internetten havale ile yanlış hesaba yatırılan para geri çekilebilir mi demeden önce havale işlemi için onay işlemi hakkında da yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

ATM’den ya da internetten herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Bankamatikten yaptıysanız hemen şubeye girerek durum hakkında müşteri temsilcisi ile iletişime geçebilirsiniz. İnternetten yapılan ile ilgili olarak yazımızda bir açıklama yer alıyor. Peki internetten, ATM’den ya da telefon bankacılığından yaptım şimdi ne olacak, diyorsanız bakalım.

Yanlış Hesaba Havale Yaptım Ne Olacak?

Havale işlemi yaparken parayı yanlış hesaba gönderdiğinizi farkettiniz ve yanlış hesaba giden havale işlemini düzeltmek istiyorsunuz. Peki yanlış hesaba yapılan havale nasıl geri alınır bakalım.

Öncelikle havale işlemi düşük tutarda ya da yüksek tutarda yapılabiliyor. Hatta yüksek tutarda havale işlemi yaptıysanız şanslı olduğunuzu söylemek mümkün. Çünkü bankalar genellikle yüksek tutarda yapılan havale işlemleri için ikinci bir doğrulama işlemi istemektedir.

İnternet bankacılığından havale ya da telefon bankacılığından havale yaptıysanız gönderilen para yani gönderdiğiniz yüksek tutar karşı tarafın hesabına geçer, ama blokeli olarak geçmektedir.

Siz havale işleminizi yaptıktan sonra bankanızın müşteri hizmetleri dakikalar içerisinde sizi arayacaktır. Müşteri temsilcisi hesap sahibine işlemin doğru yapılıp yapılmadığını sorar. Böylece işlem için gün içerisinden müşteriden onay alınmaktadır.

Eğer bankanın müşteri hizmetleri müşteriye ulaşamazsa bu durumda sistemde kayıtlı olan müşterinin e-posta adresine e-posta gönderilir. Havala işlemine, havale yaptığınız gün içerisinde onay vermeniz beklenecektir.

Bu işlemler ve onay verilmesi havale ile gönderilen tutarın doğruluğunu kontrol etmek amacıyla yapılır. Yanlış hesaba havale yapılmaması için onay alınmaktadır.

Yanlış Hesaba Havale Nasıl Geri Alınır?

Yanlış hesaba havale yaptıysanız ve parayı gönderdiyseniz, budurumda parayı kurtarmanın tamamen parayı yanlış gönderdiğiniz karşı tarafa bağlı olduğunu söyeleyebiliriz.

Siz parayı havale ettikten sonra, para karlı tarafın hesabına ulaştığında karşı tarafın bankası yanlış havale yaptığınızı kişiyle iletişime geçer. Konuyla ilgili olarak bir müşteri talimatı almaya çalışacaktır, böyle durum hakkında teyit edilebilir.

Müşteri talimatı olmadan, sizin yanlış hesaba yapılan havale işlemi nedeniyle bile olsa banka tutarı size iade edemez. Müşteri talimat vermelidir ki banka işlem yapabilsin.

Eğer yanlış hesaba havale yaptığınız tutar yüksekse ve karşı taraf parayı geri vermek istemezse bu durumda isterseniz dava açabilirsiniz, yani yanlış hesaba havale davası. Açabileceğiniz dava “sebepsiz zenginleşme davası”. Yanlış hesaba havale sebepsiz zenginleşme davası açmanıza imkan vardır.

Bu konu ile alakalı olarak bir detaydan bahsedelim. Eğer yanlış hesaba havale yaptıysanız ve karşı taraf vefat ederse gönderdiğiniz parayı almak artık mümkün olmayacaktır.

Az Sermayeli Çok Kazandıran Farklı İş Fikirleri yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın