Yapı Kredi ATM’sine Gitmeden Önce Bunları Bilmeniz Gerekiyor

Yapı Kredi ATM’sine Gitmeden Önce Bunları Bilmeniz Gerekiyor: Banka ATM’leri banka şubesinden yapabileceğimiz bankacılık işlemlerini 24 saat süreyle gerçekleştirebilmemize olanak tanıyor. Ancak ATM’lerden hangi işlemleri yapabileceğimize dair çoğu kez kafa karışıklığı yaşayabiliyor ve işlem yapmak için ATM’ye gittiğimizde olumsuz sonuçlarla karşılaşabiliyoruz. Tabi ATM’ye giderken harcadığımız zaman da cabası.

Bu yazımızda Yapı Kredi ATM’si hakkında sıkça sorulan soruları ve cevaplarını derledik İşte o sorular ve cevapları:

Yapı Kredi ATM’sinden Kartsız İşlem Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi ATM’lerinden kartsız işlem yapabilmek için şu adımları takip etmelisiniz:

 • Önce ATM ekranında “Giriş” tuşuna basıyorsunuz.
 • Çıkan ekrandan “Kartsız İşlemler” veya “Başvuru İşlemleri” seçeneğine basıyorsunuz.
 • Daha sonra çıkan ekranda yapmak istediğiniz işlemi örneğin para yatırma seçeneğine basarak işleminizi yapıyorsunuz.

Yapı Kredi ATM’sinden Kartsız Olarak Hangi İşlemler Yapılır?

Yapı Kredi ATM’sinden kartsız olarak yapabileceğiniz işlemleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Kredi kartı borcunu ödeyebilirsiniz. Bunun için kredi kartı ekstresindeki barkodu okutarak ya da hesap numarasını girerek yapabilirsiniz.
 •  Hesap ya da kart numarasını girerek kendi hesabınıza ya da başkasının hesabına para yatırabilirsiniz.
 • Faturalarınızı ödeyebilirsiniz. ATM’den fatura ödemek için fatura üzerindeki barkodu okutabileceğiniz gibi abone numarasını girerek ödeme yapabilirsiniz.
 • Konut, tüketici gibi bireysel kredi borçlarınızı müşteri numarası girerek ya da kredi numaranızın son 6 hanesini yazarak ödeyebilir veya kredi bilgilerinizi görebilirsiniz.

ATM’den Yatırdığım Parayı Ne Zaman Kullanabilirim?

ATM’den banka hesabına para yatırdığınızda bu parayı dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Yani yatırılan para anında kullanılabilir. Şayet para kredi kartına yatırılmış ise kredi kartı borcundan düşen her ödeme limit artışı olarak kartınıza yansıtılır.

ATM’den Ödenen Kredi Kartı Borcu Ne Zaman Yansır?

Kredi kartı borcu ödemelerinizi ATM’den yaptığınız anda bu ödeme hesabınıza anında yansıyacaktır. Ancak ödeme bilgisini işlemden bir gün sonra Kredi KArtı Güncel Dönem İşlemleri menüsünden görülebilir.

ATM’den Para Yatırırken Kullanılabilecek Banknotlar Nelerdir?

Yapı Kredi ATM’lerinden para yatırma işlemi ancak şu paralarla yapılabilir:

 • 10, 20, 50, 100 ve 200 TL’lik TL cinsinden paralar
 • 10, 20, 50 ve 100 dolar cinsinden paralar
 • 10, 20, 50, 100, 200 ve 500 euroluk paralar

ATM’den Bozuk Para İle Ödeme Yapabilir Miyim?

Yapı Kredi ATM’lerinden bozuk madeni para ile ödeme yapılamayacağı gibi hesaba para yatırılamamaktadır.

ATM’den Para Yatırırken Tek Seferde ve Aynı Anda Kaç Tane Banknot Kullanılabilir?

Yapı Kredi ATM’lerinde para yatırma esnasında en fazla 100 adet banknotu ATM’ye yerleştirebilirsiniz.

Yapı Kredi ATM’ye Para Yatırma Limiti  Ne Kadar?

Yapı Kredi ATM’sine para yatırma limiti konulmuştur. ATM’ye para yatırma limiti 19.990 TL’dir.

Yapı Kredi ATM’sinden Kartsız Olarak Para Yatırıp Çekebilir Miyim?

Yapı Kredi Mobil Bankacılk kullanıcıları, kartsız olarak ATM’den hesaplarına para yatırabildikleri gibi para çekebilmektedir. Şöyle ki Yapı Kredi Mobil uygulamanızı açıyorsunuz. ATM üzerindeki QR kodunu mobil şube ekranında açılan kameraya okutuyorsunuz. Böylece ATM’ye dokunmaya bile gerek kalmadan hem para yatırabiliyorsunuz hem de para çekebiliyorsunuz.

ATM Aracılığıyla Kredi Kartıma Otomatik Ödeme Talimatı Verilebilir Mi?

Otomatik ödeme talimatını ister mobil bankacılık ister şube isterseniz ATM aracılığıyla verebilirsiniz. ATM’den otomatik ödeme talimatı vermek için kredi kartınıza ödeme yaptıktan sonra ATM ekranında yer alan otomatik ödeme talimatı seçeneğini belirleyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

ATM’den Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Verilebilir Mi?

Yapı Kredi ATM’lerinen otomatik ödeme talimatı verilebilmektedir.  ATM’den otomatik fatura ödeme talimatı vermek için ATM ekranında kart işlemleri bölümünde otomatik ödeme talimatı seçeneğini belirleyerek ve ilgili adımları takip ederek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

ATM İşlemlerini İlgilendiren Bilgilendirme Fişlerini E-Posta İle Alabilir Miyim?

ATM’den işlemlere ait bilgi fişlerini e-pota aracılığıyla alabilirsiniz. Bunun için işlem sonunda bilgilendirme fişini e-posta aracılığıyla gönderilmesini seçmeniz gerekiyor. Bu seçimi yaptığınız anda bankaya bildirdiğiniz e-posta adresinize bilgilendirme fişi de gelecektir. Bu sayede geçmiş ATM işlemlerinizi arşivleme imkanına sahip olabileceğiniz gibi kağıt israfına da yer verememiş olabileceksiniz.

ATM’den Ek Kart İçin Ödeme Yapılabilir Mi?

Ek kredi kartı, asıl kredi kartı geçerli olduğu sürece kullanılabilen ve limiti dahilinde asıl kredi kartından hiç bir farkı olmayan kredi kartıdır. Dolayısıyla ek kart için ATM’den asıl kart gibi işlem yapabilir ve ödemeleri gerçekleştirebilirsiniz.

ATM’den Döviz Hesabının Bakiyesini ve Hesap Hareketlerini İnceleyebilir Miyim?

ATM üzerinden Yapı Kredi Bankası’nda bulunan tüm hesaplarınızı görebilirsiniz. Bu anlamda ATM’den euro, dolar gibi döviz hesabınızın bakiyesini görebilir ve hesap hareketlerini inceleyebilirsiniz.

ATM’den Kendi Döviz Hesabıma Para Yatırıp Çektiğimde Ücret Öder Miyim?

Yapı Kredi Bankası’nda bulunan kendi döviz hesabını için para yatırma ve çekme işlemleri için herhangi bir ücret alınmamaktadır. Buna karşın başka bir hesaba dolr, euro gibi döviz yatırmanız durumunda işlem ücreti TL hesabınızdan tahsil edilecektir.

ATM’den Döviz Hesabıma Ulaşabilir Miyim?

Yapı Kredi Bankası’nda bulunan döviz hesabınıza ATM’den ulaşabileceğiniz gibi internet şubesinden, mobil şubeden ve 444 0 444 numaralı telefon bankacılığından da ulaşabilirsiniz.

ATM’den Dolar, Euro Gibi Döviz Yatırılıp Çekilebilir Mi?

Yapı Kredi ATM’lerinden dolar, euro gibi döviz cinsinden para yatırabileceğiniz gibi döviz çekme imkanı da bulunmaktadır. Ayrıca yine Tapı Kredi ATM’leri aracılığıyla başka bir kimsenin Yapı Kredi hesabına da döviz yatırabilirsiniz.

ATM’den Kendi Kredi Kartım ya da Başka Birinin Kredi Kartı İçin Ödeme Yaparsam İşlem Ücreti Öder Miyim?

Tüm bankaların kredi kartı ödeme işlemleri ücretsizdir. İster ATM’den ister internet bankacılığından ister şubeden ödeme yapılsın hiç fark etmez, sizden herhangi bir işlem ücreti alınmaz.

Yapı Kredi ATM Sesli İşlem Menüsünde Hangi İşlemler Yapılabilmektedir?

Yapı Kredi Bankası’nın getirdiği yeniliklerden biri de sesli işlem menüsüdür. Sesli işlem menüsü engelli vatandaşların ve yaşlıların ATM’lerden rahatça faydalanması için getirilmiş bir sistemdir. Sesli işlem menüsü sayesinde tuşlara basarak yönlendirme yapmak yerine siz konuşuyorsunuz, ATM kendisini yönlendiriyor. Sesli işlem menüsünden hangi işlemleri yapabileceğiniz sorusuna gelince;

 • Para çekme
 • Para yatırma
 • Nakit avans
 • Bakiye sorma
 • Kredi kartı borcu ödeme
 • Kredi kartı borcu sorgulama.

Bu işlemleri ortak ATM uygulaması kapsamında diğer banka müşterileri de kullanabilmektedir.

Sesli İşlem Menüsünden Yapılan Bankacılık İşlemleri İçin Ücret Alınmakta Mıdır? 

Sesli işlem menüsünden nakit avans çekimi dışında kalan tüm işlemler ücretsizdir. Bu bağlamda sesli işlem menüsünden şu işlemleri ücretsiz olarak yapabilirsiniz:

 • Para çekme
 • Para yatırma
 • Nakit avans
 • Bakiye sorma
 • Kredi kartı borcu ödeme
 • Kredi kartı borcu sorgulama.

Ayrıca Yapı Kredi Bankası kayıtlarında engelli olarak kayıtlı olan ya da 70 yaş ve üzerinde bulunan müşteriler diğer bankaların ORTAK ATM’lerinden de ücretsiz olarak bu işlemleri yapabilmektedir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın