Yapı Kredi Konut Kredisi Ve Faiz Hesaplama

konut-kredisi-veren-bankalar-1

Kredisi Ve Faiz Hesaplama: Yapı Kredi Bankası farklı vade seçeneklerine göre konut, ev kredisi vermektedir. Faiz hesaplaması ise kredinin vadesine göre farklılık göstermektedir. Yapı Kredi Bankası müşterilerinin ev alma ihtiyacı için 120 aya kadar konut kredisi vermektedir. Yapı Kredi Bankası’ndan alacağınız konut kredisi için bütçenize göre bir planlama yapmak isterseniz banka ile iletişime geçerek kredinizi ödemek için ödeme planı oluşturabilirsiniz. Ayrıca kredi alırken dosya masrafı için de ödeme yapmanız gerekiyor. Yapı Kredi konut kredisi için dosya masraflarını da alacağınız kredinin içerisine ekletebilirsiniz. Daha sonra tüm kredi borcunuzu bankaya ödeme gününüze göre taksit biçiminde ödeyebilirsiniz.

Yapı Kredi Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi Bankası’ndan almak istediğiniz konut kredisi için farklı kredi tutarları ve vade seçeneklerine göre ev kredisi için başvuru yapabilirsiniz. Yapı Kredi Bankası’ndan kredi almak için bankanın sizden istediği belgeleri tamamlamalısınız. İstenen belgeleri tamamladıktan sonra kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Banka tarafından konut krediniz için size onay ya da ret cevabı verilecektir.

Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi Başvuru Belgeleri, Gerekli Evraklar

Yapı Kredi ev kredisi için bulundurmanız gereken belgeler ; almak istediğiniz konuta dair tapunun fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopiniz, gelir belgesi, son üç ay içerisindeki ikametgah ve fatura belgeleridir. Elektik, telefon, su , doğal gaz faturalarından birini evraklara ekleyebilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki maddeleri okuyabilirsiniz.

 • Yapı Kredi Bankası Konut kredisine başvurmak için nüfus cüzdanı, pasaport ya da sürücü belgesi
 • Bankaya ikamet belgenizi ya da krediyi almak için kim başvuruyorsa o kişinin adına göre düzenlenen son 3 ay içerisindeki faturayı belgelemelisiniz.
 • Satın alınması planlanan konutun kat mülkiyet tapusunun belgesi hazırlanmalıdır. Ya da kat irtifakı tapusu da bankaya belge olarak gösterilebilir.
 • Gelir bankanızı bankaya belgelemeniz gerekmektedir.
  Eğer Özel Sektör Çalışanıysanız ya da Memursanız: Bordro, maaş yazısı ya da şirket imza sirküleri gelir belgesi olarak gösterilebilir.

  • Eğer Emekliyseniz: Emekli maaşınızın hesap cüzdanını gelir belgesi olarak gösterilebilirsiniz.
  • Eğer Serbest Meslek Sahibi ve Şirket Ortağı iseniz: Güncel vergi levhanızı, ticaret sicil gazetesi/ oda kayıt belgelerinizi hazırlamalısınız. Bununla birlikte bilanço ve gelir tablosu da belgelenerek evrakların arasına yerleştirilmelidir.
   Eğer Çiftçi iseniz: Arazinizin tapu belgesinin fotokopisini ve çiftçilik belgenizi evrakların arasına koyarken müstahsil makbuzlarını da unutmamalısınız.
  • Eğer Gayrimenkul Kira Geliriniz Varsa: Tapu belgenizi hazırlamalısınız. Ayrıca söz konusu olan ilgili kira kontratını ve kiranın ödemeleri bankadan yapılıyorsa bu ödemeleri belgeleyen banka hareketleri de konut kredisi başvurusu için evrakların arasına eklenmelidir.

Yapı Kredi Konut Kredisi Faiz Oranları

 • Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi kapsamında almayı planladığınız kredi için belirlen faiz oranı %1.19’dur.
 • Yapı Kredi Bankası konut almak için başvuruda bulunan müşterilerine minimum 3 ay vade ile kredi vermektedir.
 • Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi için almayı planladığınız kredi için maksimum vade ise 120 ay olarak belirlenmiştir.

Daha ayrıntılı bilgi için bankanın resmi web sitesini ziyaret edebilir ya da YapıKredi Bankası şubelerine uğrayabilirsiniz.

Yapı Kredi 100.000 TL Konut Kredisi

YapıKredi Bankası’ndan almak istediğiniz 100.000 TL konut kredisini 60 ay vade ile alabilirsiniz. Uygulanacak olan aylık faiz oranı %13,56, yıllık faiz oranı %13,56’dır. 100.000 TL konut kredisi için Yapı Kredi Bankası 3 ay ile 120 ay aralığında vade sunmaktadır.  Yapı Kredi konut kredisi için oluşan masraf tutarı ise 1.180 TL’dir. Yapı Kredi Bankası’ndan alacağınız 100.000 TL ve 60 ay vade ile bankaya vadesi boyunca yapacağınız ödeme 139.425 TL’dir.

Yapı Kredi 200.000 TL Konut Kredisi

Yapı Kredi Bankası 200.000 TL Konut Kredisini 120 ay vade ile vermektedir. Vade seçeneği 3 ay ile 120 ay aralığındadır. YapıKredi Bankası 200.000 TL kredi için aylık faiz oranı %1.13, yıllık faiz oranı %13,56 olmaktadır. Taksit tutarı 3.053 TL’dir. Yapı Kredi 200.000 TL konut kredisi için masraf toplamı 1.680’dir. Yapı Kredi Bankası’ndan 200.000 TL konut kredisi için 120 ay vade ile konut kredisinin vadesi boyunca ödeyeceğiniz miktar 367.996 TL’dir.

Yapı Kredi 90.000 TL Konut Kredisi

Yapı Kredi Bankası 90.000 TL için konut kredisini 3-120 ay aralığında ödemesi yapılmak üzere vermektedir. Yapı Kredi Bankası 90.000 TL ve 120 ay ödeme için aylık faiz oranı %1,13 , yıllık faiz oranı ise %13,56’dır. Aylık taksit tutarı ise 1.374 TL’ dir. Masraf tutarı ise 1.130 TL’dir. Yapı Kredi Bankası’ndan alacağınız 90.000 TL ve 120 ay vade süresi boyunca bankaya toplamda ödeyeceğiniz tutar 165.972 TL’dir.

Görüldüğü gibi Yapı Kredi Bankası farklı kredi tutarlarında ve farklı vade seçenekleriyle müşterilerine konut kredisi vermektedir. Ancak ihtiyaç duyduğunuz krediden daha fazlasını faiz nedeniyle bankaya geri ödemek durumundasınız. Örneğin 200.000 TL olarak aldığınız krediyi 367.996 TL olarak geri ödemelisiniz. Yani 167.996 TL faiz nedeniyle fazladan bankaya para ödemeniz gerekiyor. Faiz nedeniyle ödeyeceğiniz fark ihtiyacınız olan tutarın yarısından daha fazlası. Bu fazladan ödemeyi kabul ediyorsanız bu sizin tercihiniz. Ancak paranızı biriktirerek ev alırsanız 200.000 TL krediyi fazlasıyla ödemek yerine 167.996 TL kar etmiş olacaksınız.

Yapı Kredi Bankası satın almak için kredi çektiğiniz konutun üzerine 1. Dereceden ipotek koyacaktır. Eğer kredinizin aylık ödemesini geciktirirseniz de borcunuzun üzerine faiz eklenecektir. Bu nedenle kredinin ödenme günü önemlidir ve geçirilmemelidir. Ödenmeyen ya da geciktirilen borçlar giderek birikmekte ve müşteriyi zor bir duruma sokmaktadır. Ayrıca vade nedeniyle aylarca hatta yıllarca borçlu kalacağınızı da unutmamalısınız. Eğer borcunuzu ödemezseniz ipotek nedeniyle alacağınız eve de el konulacaktır. Yani ödemeyi yapamazsanız aldığınız ev elinizden gidecektir. Bu nedenle kredi almak ya da almamak sizin karar vereceğiniz bir durum. Yapı Kredi Bankası’ndan nasıl konut kredisi verildiğini sizi bilgilendirmek amacıyla açıkladık. Ancak gelirinize göre bir yaşam standardı belirlemek ve paranızı biriktirerek ev almak hem nakit paranızı istediğiniz zaman kullanma hakkını size sağlayacak hem de borç ya da faiz gibi durumlara maruz bırakmayacaktır. Paranızı biriktirdikten sonra ev almak sizin için daha iyi bir seçenektir, tavsiye edilen de budur.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın