Yapı Kredi Konut Kredisi Faiz Oranlarında İndirim Yaptı

Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası ve Türkiye İş Bankası konut kredisi faiz oranlarında indirime gitmesinin ardından Yapı Kredi Bankası da konut kredisi faiz oranlarında indirime gitti. Üstelik indirimli konut kredisi faiz oranları sadece belirli projeler için değil, tüm konut kredileri için geçerli olacak.

Yapı Kredi Konut Kredisi Faiz Oranı Ne Kadar?

Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası ve Türkiye İş Bankası’nın konut kredileri faizlerini düşürmesinin ardından diğer bankalar da faiz oranlarında indirim yapmaya başladı. Bu bankalardan biri olan Yapı Kredi Bankası mortgage olarak da bilinen konut kredisi faiz oranlarında değişikliğe gitti.

Yapı Kredi, konut kredisi faiz oranlarında 24 baz puan indirim yaptı. Bu indirimle birlikte %2,33 olan konut kredisi faiz oranı %2,09’a düşmüş oldu. 

Düşük Konut Kredisi Faizinden Herkes Yararlanabilecek 

Yapı Kredi Bankası, konut kredisi faiz oranlarını sadece belirli projeler için değil, tüm konut alımları için uygulayacak. Bu bağlamda ister ikinci el ister sıfır konut alın, düşük konut kredisi faiz oranı üzerinden kredi alabilirsiniz. 

Yapı Kredi Konut Kredisi Örnek Hesaplama Tablosu

Yapı Kredi Bankasından konut kredisi aldığımda ne kadar ödeme yaparım ve ne kadar masrafım olur soruları gündeme gelmektedir. Bu sorulara yanıt olması amacıyla aşağıda konut kredisi örnek hesaplama tablosuna yer veriyoruz. Bu anlamda;

120 ay vade ve %2,09 faiz oranıyla 100.000 TL kredi alan biri, aylık 2.280,57 TL kredi taksiti ödeyecektir. 120 ay vade sonunda toplamda ödenecek miktar 273.668,4 TL’dir. Dolayısıyla bankaya 100.000 TL için 173,668,4 TL faiz ödenecektir. Bunun yanında kredi alındığı sırada kredi masrafı ödenecektir. 100.000 TL için istenen kredi  masrafları ise şöyledir: 

  • Kredi tahsis ücreti: 500 TL
  • Kredi ekspertiz ücreti: 750 TL
  • İpotek tesis ücreti: 185 TL
  • Toplam: 1435 TL

Yapı Kredi Konut Kredisi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Yapı Kredi konut kredisi almak için bankanın aradığı şartlar şunlardır:

  • Kredi alınacak konutun iskanının olmalıdır.
  • Konutu alacak kişi ile krediyi çekecek kişi aynı olmalıdır.
  • Kişinin kredi taksitlerini ödeyebilecek düzenli geliri bulunmalıdır.
  • Kredi notu yüksek olmalıdır.
  • Kredi sicili bozuk olmamalıdır.
En Fazla Ne Kadar Konut Kredisi Alabilirim?

Konut kredilerinde bankalar üst limit uygulaması yapmak zorundadır. Bankacılık mevzuatı gereğince bankalar konutun eksper tarafından belirlenen değerinin en fazla %75’ine kadar kredi verebilmektedir. Bu nedenle kalan kısım için ya ihtiyaç kredisi çekmeniz ya da peşin paranız olması gerekmektedir. Örneğin 100000 TL değerinde bir konut için en fazla 75.000 TL konut kredisi alabilirsiniz. Kalan 25.000 TL’yi kendiniz karşılamalısınız.

Bankanın verebileceği en fazla tutar konutun değerinin %75’i olmakla birlikte, banka vereceği krediyi belirlerken ayrıca kişinin mevcut geliri ile kredi notunu dikkate alarak daha az kredi tahsis edebileceğini unutmamalısınız.

İlginizi Çekebilir: % 0,98 faiz oranıyla konut kredisi veren bankalar ve kredi şartları hakkında bilgi edinmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın