Yaş Nedeniyle Kredi Alamayan Emeklilere Kredi Fırsatı

Yaş Nedeniyle Kredi Alamayan Emeklilere Kredi Fırsatı: Bankaların emekli kredi çekme yaş sınırı uygulaması nedeniyle emeklilerin çoğu yüksek yaş sınırına takılarak kredi alamamaktadır. Özellikle 70 yaş ve üstünde olan emeklilerin bankalardan kredi alması çok zordur. Ancak son zamanlarda bankalar arası rekabetin etkisiyle birlikte bazı bankalar emekli kredilerinde uygulanan yaş sınırını daha yüksek seviyeye çekmiş durumdadır.

Bu yazımızda 70 yaş ve üzerinde olup da 80 yaşını tamamlamamış emeklilere kredi veren bankalardan Vakıfbank emekli kredi kampanyasını ve kredi şartlarını inceleyeceğiz.

Bankalar Emekli Kredilerinde Neden Üst Yaş Sınırı Uygulaması Yapıyor?

Bankacılık mevzuatında kredi alabilmek için alt yaş sınırı varken üst yaş sınırı yoktur. Yani aslında 18 yaşını tamamlamış olan herkes kredi alabilir. Ancak bankalar kredinin geri ödenmesindeki kredi riskleri nedeniyle belirli yaşın üzerine kredi vermek istememektedir. Daha açık anlatalım. Ülkemizde TÜİK verilerine göre ortalama yaşam süresi 75 yaştır. Dolayısıyla istatistiklere göre 75 yaşına yaklaşan herkesin ölüm riski fazlalaşmaktadır. Bankalar 70 yaşında birine verdiğinde bu kişiye hayat sigortası yapamamaktadır. Dolayısıyla kredi ödeme süresi içinde bu kişinin ölümü halinde krediyi sigortadan karşılayamamaktadır. Diğer taraftan bu kişinin kredi ödeme süresi içinde ölmesi halinde eğer mirasçıları, mirası redderse ve bu kişinin de krediyi ödeyebilecek mal varlığı yoksa bankanın bu krediyi başka bir yerden tahsil etme imkanı kalmamaktadır. İşte bankalar bu riskleri almamak için yüksek yaşta bulunan kişilere kredi vermemeyi tercih etmektedir. Ancak bazen bankalar belirli şartlar altında 80 yaşına kadar imkanı tanımaktadır.

Şimdi 80 yaşına kadar olan emeklilere kredi veren bankalara bakalım:

Vakıfbank 70 Yaş Üstü Emeklilere İhtiyaç Kredisi  

Vakıfbank, PTT işbirliği ile 75 yaş üstü emeklilere kredi çekme imkanı tanımaktadır. Krediden yararlanmak için yapılması gereken tek şey emekli maaşını PTT’den almak. Dolayısıyla emekli maaşını PTT’den alan emekliler, 80 yaşına kadar ihtiyaç kredisi alabilmektedir.

Vakıfbank-PTT işbirliğiyle sunulan 75 yaş üstü emekliler bu kredi kampanyası ile 20,000 TL krediyi kefilsiz gelir belgesiz kredi olarak anında alabiliyor.

Şimdi kredinin detaylarına geçelim:

1- Vakıfbank 75 Yaş Ve Üzeri Emeklilerin Kredi Alma Şartları 

Vakıfbank’ın sunduğu kredi kampanyasından yararlanabilmek için bir takım şartları sağlamak gerekiyor. Kredi almak için gerekli şartlar şöyledir:

  • Yaş: Kredi alacak olan kişi 80 yaşını doldurmamış olmalıdır. Eğer kişinin yaşı kredi ödemesi sırasında 80 olacaksa, krediyi aldığı gündeki yaş ile 80 yaşı arasındaki süre kadar kredi vadesi tanımlanacaktır. Örneğin kişi 78 yaşında ise 24 ay vade ile kredi çekebilecektir. Benzer şekilde emekli 79 yaşında ise 12 ay vade ile kredi alabilecektir. Dolayısıyla burada kredi vadesi, kişinin 80 yaşına ne kadar yakın olduğuna göre belirlenmektedir.
  • Kredi notu: Kredi alabilmek için aranan en düşük kredi notu 1100 puandır. Bu puanın altında kredi notu olanlar maalesef kredi alamamaktadır.
  • Kredi sicili: Daha önceki kredi borçlarını zamanında ödememiş ya da hakkında icra takibi olan kişilerin kredi sicili bozuk olacağı için bu durumda olan kişiler kredi alamayacaktır.
  • Gelir belgesi: Emeklilerin düzenli geliri olduğu için bankalar gelir belgesi istememektedir.
  • Kefil: Emeklilerin düzenli geliri olduğu için kefil istenmemektedir.

2- Vakıfbank 75 Yaş ve Üzeri Emeklilere Kredi Kampanyasının Özellikleri

Emeklilere özel bu kredi kampanyasının en önemli özelliği kredi çekme yaşının 80 yaşına kadar yükseltilmiş olmasıdır. Dolayısıyla 80 yaş ve altında olup da emekli maaşını PTT şubelerinden alan tüm emekliler bu krediden yararlanabilir. Kredi başvurusu ile birlikte anında kredi hesaba yatmaktadır.

Vakıfbank emeklilere özel kredi kampanyasının detaylarını şöyle gösterebiliriz:

Vakıfbank Emekli Kredisi Kredinin Özellikleri
Kredi miktarı 20.000 TL
Kredinin Vadesi 36 ay
Kredi faiz oranı  %1,97***
Aylık taksit miktarı 831 TL
Kredi tahsis ücreti + BSMV  105 TL
Sigorta (Yıllık) Belirtilmemiş
Kefil Gerek görürse isteyebilir
Gelir belgesi İstemiyor
Özel şart Krediden emekli maaşını PTT şubelerinden alanlar yararlanabilir.
Yaş sınırı En fazla 80 yaş olarak uygulanıyor.
Vakıfbank emekli kredisi başvurusu En yakın PTT şubesi.

***Kredi faiz oranı emeklinin kredi notuna, kredinin vadesine ve aylık ödeme tutarına göre daha düşük olabilmektedir. Bu konuda müşteri temsilcisi ile görüşmenizde yarar vardır.

3- Vakıfbank 75 Yaş ve Üstü Emekli Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıfbank 75 yaş ve üstü emekli kredisi başvurusu için en yakın PTT şubesine gidilmesi gerekiyor. PTT şubelerinde bulunan formu doldurup imzaladıktan sonra formu PTT şubesindeki Vakıfbank temsilcisine teslim etmeniz yeterlidir.

4- Vakıfbank 75 Yaş ve Üstü Emekli Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Vakıfbank 75 yaş ve üzeri yaşlılara kredi başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

  • Kimlik belgesi ya da kimli yerine geçen belgenin fotokopisi,
  • SGK emekli belgesi ya da emekli cüzdanı fotokopisi,
  • İkametgah belgesi,
  • Son 3 ay içinde adınıza ait ödenmiş fatura

Vakıfbank yaşlı emeklilere kredi başvurusu için gelir belgesi ve kefil istememektedir. Çünkü emekli maaşını PTT’den aldığı için maaşın ne miktarda olduğunu banka görebilmektedir.

5- Kredi Ödemeleri İçin Muvafakat Alınmaktadır

Vakıfbank emekli kredisi alan emekliler kredi sözleşmesi imzalanırken ödemelerin otomatik ödeme talimatıyla yapılmasına ve kredi ödemelerinde sorun olması halinde hesaba bloke koymaya ve emekli maaşının haczedilebileceğine dair muvafakat vermektedir. Şayet bu muvafakat verilmez ise banka krediyi tahsis etmemektedir.

Emeklilere düşük faizle uygun koşullarda kredi veren bankalar hakkında detaylı bilgi edinmek ve düşük faizle emekli kredi başvurusu  yapmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster