Yasal Takipte Olan Biri Bankadan Kredi Çekebilir Mi?

Yasal Takipte Olan Biri Bankadan Kredi Çekebilir Mi: Kredi çekerken bankaların dikkat ettiği en önemli konulardan biri kredi notu ve kredi sicilidir. Kredi notunu etkileyen ya da kredi sicilini bozulmasına neden olan her durum, bankadan kredi çekme ihtimalinizin de düşmesine neden olmaktadır. Hakkında yasal takip olan birinin kredi çekip çekmeyeceği konusu da aslında kredi notu ve kredi sicili ile ilgilidir.

Bu yazımızda hakkında yasal icra takibi olan birinin kredi çekip çekemeyeceği konusunu inceleyeceğiz.

Yasal Takip Süreci Ne Anlama Gelmektedir?

Yasal takip süreci nedir sorusuyla açıklamamıza başlayalım. Yasal (kanuni) takip süreci, bir kimsenin borçlarını ödememesi dolayısıyla bu borcun devlet eliyle tahsil edilerek alacaklıya verilmesi anlamına gelmektedir.

Yasal takip süreci alacaklının icra dairesine başvurmasıyla başlar. İcra dairesi, borçluya borcunu 7 gün içinde ödemesi için ödeme emri gönderir. Eğer 7 gün içinde borç ödenmez veya borca itiraz edilmezse, borç kesinleşir. Bunun üzerine borçlu hakkında haciz işlemi uygulanır. Açık arttırmayla paraya dönüştürülebilecek eşyalara, eve, arabaya, tarla gibi taşınmazlara haciz konulur. Haciz işleminin ardından bunlar satılır ve elde edilen paradan alacaklının parası ödenir. Eğer para kalır ise bu para borçluya geri iade edilir.

Yasal Takip Sürecine Düşen Birinin Kredi Sicili Bozulur Mu?

Borcunu ödememesi nedeniyle bir kimse hakkında icra takibi yapılması, bu kişinin borcunu ödeyebilecek gücünün olmadığını gösterir. Yani bu kişi borcunu zamanında ve tam olarak ödeyemediği için yasal takibe düşmüş demektir. Bu durumda olan kişi borç alması durumunda riskli kabul edilmektedir. Dolayısıyla Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kredi sicilinde bu kişi riskli müşteri olarak belirtilmektedir. Yani kredi sicili bozulmaktadır.

Yasal Takipteyken Bankalardan Kredi Alınabilir Mi?

Yasal takibe düşen bir kimsenin kredi notu düşer ve kredi sicili bozulur. Bu nedenle bankalar yasal takipte olan birine kredi vermez. Bunun nedeni yasal takipte olan kişinin kredi notu düşmekte ve kara listeye alınmaktadır. Bu şekilde kara listeye alınan bir kişinin ise krediyi ödeme gücünün olmadığı varsayılmaktadır. Bankalar risk alarak yasal takipte olan birine kredi vermemeyi tercih etmektedir.

Yasal Takipte Olan Biri Kredi Kartını Kullanmaya Devam Edebilir Mi?

Borcunu ödememesi nedeniyle bir kimse hakkında yasal takip başlatılması durumunda kredi kartını kullanmaya devam edip etmeme konusunu şu ihtimallere göre değerlendirmek gerekiyor:

  • Kredi kartı icra takibini başlatan bankaya ait ise: Kredi kartınız hakkınızda icra takibi başlatan bankaya ait olması durumunda banka, otomatik olarak kredi kartını işleme kapatır.
  • Kredi kartı başka bankaya ait ise: Kredi kartının başka bankaya ait olması durumunda kredi kartı borcunuzu zamanında ödediğiniz müddetçe bu banka kartınızı işleme kapatmayacaktır. Ancak kredi kartı borcunuzu zamanında ödememeniz halinde banka kartınızı işleme kapatırsa, kredi siciliniz dolayısıyla kartınızı işleme bir daha açtıramayabilirsiniz.
  • İcra takibini banka dışında başka biri yapmış ise: İcra takibini örneğin iş dolayısıyla bir firma yapabilir ya da arkadaşınıza borcunuzu ödememeniz nedeniyle bu arkadaşınız yasal takip başlatabilir. Bu gibi durumlarda Kredi Kayıt Bürosu tarafından hakkınızdaki icra takibi görülür ve kredi siciliniz bundan etkilenir. Ancak kredi kartınız bu sebeple iptal olmaz. Eğer kredi kartı borcunuzu zamanında ödemezseniz ve banka kartınızı işleme kapatırsa, yasal takip nedeniyle kartınız tekrar işleme açılmayabilir.

Yasal Takipte Olan Biri Borç Kapatma Kredisi Alabilir Mi?

Yasal takip süreci başladıktan sonra bu durum tüm bankalar tarafından görüntülenebildiği için kredi sicili nedeniyle borç kapatma kredisi (refinansman kredisi) almak mümkün değildir. Eğer yasal takip başlamamışsa bankalarla görüşülerek borç transferi kredisi (borç kapatma kredisi) alınabilmektedir.

Yasal Takipteki Biri Bankadan Nasıl Kredi Alabilir?

Yasal takipte olan biri bankadan kredi alamaz. Ancak bazı koşullarda bankadan kredi alma imkanı bulunmaktadır. Yasal takipte olan biri bankadan şu yolla kredi alabilir:

  • Kefil gösterme: Banka borçlarında kefil, tıpkı borçlu gibidir. Dolayısıyla kredi notu yüksek, gelir durumu iyi ve kredi sicili bozuk olmayan bir kefil gösterilmesi durumunda bankadan kredi alınabilir.
  • İpotekli kredi alınabilir: Yasal icra takibi başladıktan sonra borçlu kendi üzerindeki malı üzerine ipotekli kredi çekemez. Çünkü bu durum mal kaçırma şeklinde algılanmaktadır. Dolayısıyla borçlu ancak başka birinin adına kayıtlı olan mal üzerine ipotekli kredi çekebilir. Tabi bu şekilde kredi çekerken mal sahibinin izin vermesi şarttır.
  • Rehinli kredi alınabilir: Araba, kamyon, kamyonet gibi sicile kayıtlı araçlar üzerine rehin konularak kredi çekilebilir. Ancak yasal takip başladıktan sonra bunlar üzerine rehin konularak kredi çekilemez. Çünkü bu durum mal kaçırma şeklinde algılanır. Dolayısıyla başkası adına kayıtlı taşıt üzerine rehin konularak kredi çekilebilir.

Yasal takibi olan birine kredi veren banka var mı sorusunun cevabı için bağlantıya tıklayarak konu hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın