Yasal Takipte Olana Kredi Veren Banka Var Mı?

yasal-takipte-olana-kredi

Yasal Takipte Olana Kredi Veren Banka Var Mı? : Kanuni takipte olanlar kredi başvurusu yaptıklarında kredi verilir mi ve bu kişiler bankadan kredi çekebilir mi? Yasal takipte olan kişiler kredi alarak borçlarını kapatmak isteyebiliyor ya da nakite duyduğu ihtiyacı bu şekilde karşılamak istiyor. Ancak yasal takibe girdiğinizde bankalar size kredi veriyor mu veya hangi bankalar bu durumdaki kişilere kredi veriyor sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Yasal Takipte Olana Kredi

Bankalardan kredi kullanan kişilerin kredi ödemelerini ödeyememesi ve bu sürenin 90 günü bulması ile birlikte bankalar verdiği kredinin geri ödemesini tahsil edebilmek için süreci başlatmaktadır. sürecinde borçluların ödememe yapmaması halinde banka tarafından icra işlemi gerçekleştirilmektedir. Yasal takibe giren kişilerin bankalarla çalışma süreci de bu zaman diliminden sonra oldukça zor bir hale gelmektedir. Kredi puanında oldukça düşüş yaşanan kişiler ayrıca kara listeye de girmektedir. Kara listeye giren kişiler yasal olarak 5 yıl boyunca bankalardan kredi ya da kredi kartı gibi ürünlerden faydalanamamaktadır.

Yasal takibe giren kişilerin 5 yıllık süreç sonunda teminat göstermesi halinde tekrar bankalarla çalışma şansı bulunmaktadır. Yasal takipte olana kredi verilmesi neredeyse imkansız bir hale gelse de ilerleyen dönemlerde bankaya göstereceğiniz teminat ve ipotekle yararlandığınız ürünlerin ödemelerini düzenli yaparak tekrar kredi notunuzu artırabilir ve bankalardaki sicilinizi düzeltebilirsiniz. Günümüzde bankacılık ürünlerine her an ihtiyaç olduğunu hesaba katarsak, ödemede güçlük çekilecek harcamaların kredi kartıyla yapılmamasına ya da ödenmesi güç kredilerin çekilmemesi oldukça önemlidir.

İpotekli kredi başvurusu yaptığınızda krediyi ödeyememeniz halinde banka tarafından işlem başlatılmaktadır. Eğer borçlarınızı ödeyemezseniz ipotek ettirmiş olduğunuz ev, arsa gibi mal varlığınız elinizden kayıp gidebilir. Bu nedenle önemli olan kredi çekmeden önce bu borçları ödeyebilecek bir gelire sahip olup olmadığınıza bakmaktır. Eğer geliriniz kredi çekmeye uygun değilse almamanız daha iyi olacaktır, ödenmeyen krediler kredi notunun düşmesine neden olur ve borcunuza bir de gecikme faiz uygulanır. İyi bir gelire sahipseniz krediye hiç bulaşmadan ihtiyaçlarınızı karşılamak için paranızı biriktirmek daha mantıklı olacaktır.

Bilinçsizce yapılan harcamalar ve çekilen krediler neticesinde geri ödemelerde problemlerle yaşanmakta ve bankalar yasal süreç başlatmaktadır. Yasal süreçte avukatlık ücretleri ve diğer ek masraflarda borç sahibinden tahsil edildiğinden, borç yükü daha da artmaktadır. Bu nedenle bankacılık ürünlerinden yararlanırken dikkatli harcamalar yapmak, ilerleyen dönemlerde yüklü bir borç yüküyle karşılaşmama adına önem arz etmektedir.

One Response

Tüm yorumları göster
  1. dursun09
    25 Eylül 2016

Bir cevap yazın