Yaşlı Bakım Parası İçin Nereye Başvurulur?

yasli-bakim-parasi-icin-nereye-basvurulur

İçin Nereye Başvurulur? : Öncelikle yaşlı bakım parası  diye bakmamız gerekiyor. Evde bakım maaşı şartları yerine getirildikten sonra yaşlı hasta bakım parası için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra yaşlı bakım aylığı almak için başvuru yapılabilir. Yazımızdan yaşlı bakım parası şartları ve nereye başvuru yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Yaşlı Bakım Parası Alma Şartları

Yaşlı bakım parası şartları arasında ilk bakılması gereken yaşlı bakım parası kimlere verilir sorusudur. Yaşlı bakım parası hangi şartlarda alınır yani temel şartlar neler bakalım.

-Ağır engelli olduğunu açıklayan, belirten sağlık kurulu raporu gerekmektedir.

-Bakıma muhtaçlık kriterleri içerisinde yer alan değerlendirmeleri taşıyor olması gerekiyor.

-Gelir kriterlerine uygunluk gösterilmesi gerekiyor.

Yaşlı bakım aylığı almak bu şartların tamamının yerine getirilmesi şarttır.

Yaşlı bakım parası almanın şartları arasında yer alan bakıma muhtaçlık kriterini açıklayalım. Bakıma muhtaçlık kriterleri denildiğinde bakıma muhtaç olan engelli yemek yeme, içe, tuvalet , banyo gibi bir çok ihtiyacını tek başına yapmakta zorluk yaşıyorsa ya da tek başına hiç yapamıyorsa ve hayatını sürdürmek için başkasının desteğine ihtiyaç ve bir başkasının bakımına ihtiyaç duyması anlamına gelir.

Yaşlı bakım aylığı alma şartları yerine getiriliyorsa yaşlı bakım parası başvurusu yapılarak aylık alınabilir.

Yaşlı Bakım Parası İçin Gerekli Belgeler

Yaşlı bakım parası başvurusu yapmak için bazı belgeler istenecektir. Yaşlı bakım parası almak için gerekli evraklar ise şöyle;

-Bakım parası talebinde bulunan kişinin dilekçesi,

-Bakılacak yaşlının ve yaşlıya bakacak kişinin kimlik fotokopisi,

-Yaşlı için alınacak sağlık raporu,

-Talep Formu,

-Hane halkı bildirim formu,

-Yaşlıya ait olan 2 adet fotoğraf,

-Gelir durumuna ilişkin beyan belgesi,

-Yaşlıya ait öğrenim belgesi,

-Özürlünün vasisi varsa, vasilik atanmasına ilişkin mahkeme kararı.

Yaşlı bakım aylığı için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra belgelerinizi yanınıza alarak başvuru işlemini yapacağınız yere gidebilirsiniz.

Yaşlı Bakım Parası İçin Nereye Başvurulur?

Yaşlı bakım parası almak için gerekli şartlar yerine getiriliyorsa, gerekli belgeleri de hazırladıktan sonra başvuru işlemi yapabilirsiniz. Peki gerekli belgeler de hazırlandıysa yaşlı bakım parası almak için nereye başvurulur açıklayalım.

Yaşlı bakım parası almak için başvuru yapacağınız yer Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü’dür. Yaşlı bakım aylığı almak için ilinizde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne belgelerle birlikte başvuru yapılabilir. Ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürlüğü de başvuru yerlerinden biridir.

Evde yaşlı bakım parası için nereye başvurulur sorusuna cevap vermiş olduk. Gerekli değerlendirmelerin ardından bir engel çıkmazsa evde yaşı alabilirsiniz.

Karısı Ölen Koca Karısının Maaşını Alabilir Mi? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın