Yatırım Hesabı Nedir Ve Nasıl Açılır?

yatırım hesabı nedir nasıl açılır

Ve Nasıl Açılır? : Altın, hisse senedi, fon, yatırım alım satımı gibi işlemler için yatırım hesabı kullanılabiliyor. Peki nedir bu yatırım hesabı, nasıl yatırım hesabı açılır  ve nelere yatırım yapabilirim? Banka Yatırım hesabının ne olduğunu öğrenmek, yatırım hesabı açmak ya da yatırım hesabını kapatmak için neler yapacağınızı yazımızdan öğrenebilirsiniz. İşte Yatırım Hesabı ile ilgili bilmeniz gerekenler.

Ülkemizde, bankalara olan yatırımların önemi büyüktür. Hemen herkes altın biriktirerek ya da döviz işlemleriyle bankalara yatırım yapmaya çalışmakta ve ilerisi için birikim yapma yoluna gitmektedir. Bankalarda, yatırım hesaplarıyla paralarını değerlendirmek isteyen kişilere önemli bir hizmet sunmaktadır. Banka yatırım hesabı nedir ve nasıl açılır? Konulu makalemizde öncelikle banka yatırım hesabının ne olduğuyla başlayalım.

Yatırım Hesabı Nedir?

Banka yatırım hesabı paralarını ve birikimlerini değerlendirmek isteyen kişilerin bankalar aracılığıyla açtığı banka hesabıdır. Bu yatırım hesabında altın, döviz, bono ve hisselerinizi değerlendirebilirsiniz.

?

Bankalarda yatırım hesabı açmak için öncelikle bireysel bir hesap açmak gerekir. Açılan bireysel hesap üzerine ek olarak tanımlanan açılmaktadır. Yatırım hesaplarınıza yapacağınız aktarımları bireysel vadesiz hesaplarınız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Yatırım hesabınızı açmak için banka şubelerine giderek ya da internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Bireysel bir hesabınız mevcut ise internet bankacılığınızı kullanarak işlemlerinizi hızlı şekle gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden yapacağınız yatırım hesabı başvurunuz ile yatırım hesabınızı hesabınıza tanımlayabilirsiniz.

Özetle bankalardan yatırım hesabı açabileceğiniz yerler; şubeler, ATM’ler, telefon bankacılığından yatırım hesabı açılabilir. Ayrıca internet şubesi ve mobilden de yatırım hesabı açmak mümkündür.

Yatırım Hesabından Borsa Oynanır Mı?

Yatırım hesabınızı kullanarak borsada işlem yapabilirsiniz. Borsada yatırım yapmayı istiyorsanız hisse senedi almak ya da satmak için yatırım hesabınızı kullanabilirsiniz. Yine döviz, yatırım fonları alım satım işlemleri için de yatırım hesabınızla işlem yapabilirsiniz.

Hangi Hesaplara Yatırım Yapılır?

Bankada yatırım hesabı açtırmak istiyorsanız bir kaç farklı türde yatırım hesabı açtırabilirsiniz. Yatırım hesabı açabileceğiniz yatırım ürünleri aşağıdaki gibi listelenebilir.

  • Çeşitli Fonlar
  • Hazine Bonosu
  • Hisse Senedi
  • Eurobond
  • Altın
  • Devlet Tahvilleri
  • DCD

Yatırım hesabınızı bu tür hesaplardan tercih ettiğinizle oluşturabilirsiniz. Ayrıca yurtdışı piyasalarda da yatırım hesabı oluşturabilirsiniz. Forex gibi kaldıraçlı işlemlerle de yatırım yapmak mümkündür.

Yatırım hesabı yalnızca bankalardan açılmaz. Yatırıma aracılık yapan çeşitli kuruluşlar bulunmaktadır. Bu şekilde de yatırım hesabı oluşturabilirsiniz. Tabi kolay bir biçimde çalıştığınız bankanızda mevduat hesabınız varsa yatırım hesabı açmanız oldukça kısa ve kolay sürecektir.

Nasıl Yatırım Yapmalıyım?

Bankalara yatırım yapmadan önce, ne tür bir yatırım yapılması gerektiği doğru analiz edilmelidir. Yapacağınız yatırım konusunda daha önceden araştırma yapmak, bu yatırımdan fayda edebilme adına büyük bir öneme sahiptir.

Vadeli bir mevduat hesabı açmak isteyen birisi, hesap açmadan önce bankaları ayrı olarak inceleyebilir ve en iyi faiz oranını veren bankayı tercih edebilir. Ya da altın yatırımı yapmak isteyen birisinin, altın fiyatlarını değerlendirmesi ve ilerleyen süreçte altın fiyatlarının ne olacağı konusunda fikir yürütebilmesi gerekmektedir. Bu hususlara dikkat ederek bankalarda yatırım hesabı açabilir ve bu yatırımlarınızdan önemli kazançlar elde edebilirsiniz. Bilgisiz olarak ve araştırma yapmadan yatırım yapma girişiminde bulunmak ise son derece riskli bir durumdur.

Yatırım Hesabını Nasıl Kapatırım?

Yatırım hesabınızı kapatmak için hesabınızda herhangi bir yatırım bulunmamalıdır. Bankadaki yatırım hesabınızı kapatmak için internet kanallarını, bankanızın telefon bankacılığını, bankanızın ATM’lerini kullanabilirsiniz. Yine bankanızın şubelerine giderek yatırım hesabınızı kapatabilirsiniz.

Eğer yatırım hesabınızı aracı kuruluşlar ile açtırdıysanız o zaman bu kuruşla iletişime geçmeniz gerekiyor. Hesabı kapatma talebinizi ileterek yatırım hesabınızın kapatılmasını sağlayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster
  1. Pingback: En Karlı Yatırım Aracı Önerileri 10 Aralık 2016

Bir cevap yazın