Yatırım İçin Fiziki Altın Mı Yoksa Altın Hesabı Mı?

Yatırım İçin Fiziki Altın Mı Yoksa Altın Hesabı Mı: Yatırım ya da birikim yapmak denildiğinde akla ilk gelen yatırım araçlarından biri de altındır. Altın değerli bir maden olması yanında dünyanın her yerinde ihtiyaç duyulduğu içi her geçen gün değeri biraz daha artmaktadır. Nitekim son 10 yıl içinde Türkiye’de altının değeri %100’ün üzerinde artmış durumdadır. Buna paralel olarak altın yatırımına olan ilgi de son yıllarda büyük oranda artış gösterdi. Ancak altın yatırımı yapmak isteyenler fiziki altın tutarak yatırım yapmak mı yoksa altın hesabı açmak soruları arasında kalmaktadır.

Bu yazımızda yastık altında altın tutarak birikim yapmakla altın hesabı açma fikri arasında kalanlara yol gösterecek açıklamalarda bulunacağız.

Fiziki Altın İle Yatırım Yapmak Ne Anlama Gelmektedir?

Fiziki altın ile yatırım yapmak, elinizdeki para ile kuyumcuya gidip altın alarak ya da çevrenizin düğün, nişan gibi nedenlerle verdiği altınları saklamak suretiyle yapmış olduğunu yatırımdır. Burada yapılan sadece altınları alıp tabir yerindeyse yastık altında saklamaktır.

Fiziki altın ile yatırım yapan kişiler sadece altının piyasadaki değer değişiminden para kazanmaktadır. Yani altını aldığı gündeki değer ile sattığı gündeki değer arasındaki fark altın yatırımcısının kazancı olmaktadır.

Fiziki altın yatırımı yapanlar, altını ekonomik hayata sokmamaktadır. Bunları şahsi kasalarında, banka kasalarında ya da uygun gördükleri bir yerde muhafaza etmektedir.

Fiziki Altın Yatırımı İçin En İyi Altın Çeşidi Hangisidir?

Fiziki altın yatırımı için en iyi altın çeşidi gram altındır. Gram altın, üzerinde herhangi bir işçilik bulunmayan altın çeşididir. Gram altın, işlenmemiş altın olduğu için üzerinde işçilik maliyeti yoktur. Bu durumda gram altını alırken işçilik masrafı ödemezsiniz. İşçilik masrafı ödenmemesinin en önemli sonucu ise altını tekrar satmak istediğinizde herhangi bir değer kaybı yaşamazsınız. Buna karşın burma bilezik, küpe, takı seti gibi işçilik maliyeti olan altınlar hem alırken yüksek fiyattan alınmakta hem de satarken hurda altın olarak daha düşük fiyattan satılmaktadır. Böylece işçilik maliyeti olan altınlardan daha fazla zarar edilmektedir. İşçilik maliyeti olan altınlardan yaklaşık %30 zarar edebilirsiniz.

Fiziki altın yatırımı yaparken saf altın şeklinde yatırım yapmaya özen göstermelisiniz. Özellikle üzerinde değersiz taşlar bulunan altınlar, alırken gram olarak fazla gelmesine karşın satarken bu taşlar dikkate alınmadığı için daha düşük gramla satılmaktadır.

Gram Altın Yerine İşçilik Maliyeti Minimum Olan Diğer Altınları Tercih Edebilirsiniz

Hem takı olarak kullanılsın hem de yatırım yapayım düşüncesinde iseniz yine düşük maliyetli olan altın ürünlerini değerlendirebilirsiniz. Örneğin 22 ayar düz bilezik, işçiliği olmayan yüzük ya da küpeler bunlara örnek olabilir. Bunun yanında gram altına alternatif olarak yatırım amaçlı olarak Cumhuriyet altını, çeyrek-yarım veya tam altın, reşat altını gibi altınlar da düşünülebilir. Bu altınların eski tarihli ya da yeni tarihli olmasının bir önemi bulunmamaktadır.

Altın Yatırımınızı Altın Hesabı Açarak Yapabilirsiniz

Bankalar son günlerde altın toplama günleri ya da altın buluşma günleri adı altında yaptıkları kampanyalarla altın hesabı açılmasını teşvik etmeye çalışıyor. Bankalar iki türlü altın hesabı açılmasına imkan tanıyor. Ama sonuç olarak her iki tür altın hesabı açılmasında da altınlarını gram altın karşılığı olarak hesabınıza aktarılıyor. Bankaların uyguladıkları altın hesabı türleri şunlardır:

  • Fiziki altın ile altın hesabı açılması: Eliniz bulunan bilezik, küpe, Cumhuriyet altını, çeyrek altın gibi fiziki altınları bankaya getiriyorsunuz. Bankanın altın eksperi elinizdeki altınları inceleyerek bunların 950/1000 ons değeri üzerinden saflık derecesini belirliyor ve elinizdeki altınların gram altın karşılığı olarak değerini ortaya çıkarıyor. Siz de bu altınların gram altın karşılığı olarak hesabınıza yatırıyorsunuz. Banka fiziki altınlarınızı hurda altın olarak sizden alıyor. Şayet altın hesabınız kapatmak isterseniz banka size fiziki altınlarınızı geri vermiyor. Hesabınızdaki gram altın karşılığını ya gram altın olarak ya da nakit para olarak veriyor.
  • Nakit para ile altın hesabı açılması: Bankaya giderek altın hesabı açmak istediğinizi söylüyorsunuz ve açılan hesaba, nakit para karşılığında gram altın alınarak konuluyor.

İster fiziki altın getirerek isterseniz nakit para ödeyerek altın hesabı açın, fark etmeksizin her iki hesap türüne de sonradan gram altın ekleyebilirsiniz.

Altın hesabı açılması durumunda müşteri altının kur farkı üzerinden kazanç elde edebilmektedir. Yani altınları hesabınıza yatırdığınız gündeki değer ile altınları satmak istediğiniz gündeki değer arasında pozitif bir fark var ise bu yatırımcının kazancı olmaktadır.

Altın hesabı hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabileceğiniz yazımızı bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Altın Yatırımlarınızı Vadeli Altın Hesabında Değerlendirebilirsiniz

Bankaların bazıları vadeli altın hesabı adı altında bir yatırım hesabı imkanı sunmaktadır. Vadeli altın hesabı, altınlarınızı 3-6-12 ay gibi vadelerle bankada tutmanız karşılığında altın cinsinden faiz getirisi imkanı sunmaktadır. Böylece altınlarınız üzerinden kazanç sağlamış olmaktasınız. Ayrıca altın üzerinden faiz getirisi yanında oluşan kur farkından da kazanç sağlama imkanınız olmaktadır.

Vadeli altın hesabı, faiz getirisi olması ve faizin dinen haram kılınması nedeniyle dini hassasiyeti olan kişiler tarafından tercih edilmemektedir.

Vadeli altın hesabı hakkında daha geniş bilgi sahibi olmak ve vadeli altın hesabının nasıl işlediğini, vadeli altın hesabı faiz oranlarının neler olduğunu görmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Altın Hesabı Mı Fiziki Olarak Altınları Saklayarak Yatırım Yapmak Mı?

Gelelim asıl konumuz olan altın hesabı açarak yatırım yapmak mı yoksa fiziki olarak altınları saklayarak yatırım yapmak mı tercihi arasında kalanlar için tavsiyemizin ne olduğuna. Aslında burada bir tavsiyeden ziyade fiziki altın yatırımı ile altın hesabı yatırımını karşılaştırarak vermek karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Aşağıdaki tabloda fiziki altın yatırımı ile altın hesabı yatırımını karşılaştırarak verelim:

Fiziki Olarak Altın Biriktirerek Altın Yatırımı İle Altın Hesabı İle Altın Yatırımının Karşılaştırılması 

Yastık altında altın tutarak yapacağınız yatırımın avantajları altın hesabının dezavantajları olurken, altın hesabının avantajı fiziki altın yatırımının dezavantajını oluşturmaktadır. Bu bağlamda her iki yatırımı da şu şekilde karşılaştırabiliriz:

Fiziki Altın Yatırımı Altın Hesabı Yatırımı
Sadece altın kuru farkından kar ya da zarar edilir. Vadeli altın hesabı ile kur farkından kazanç sağladığınız gibi ayrıca altın cinsinden faiz getirisi elde edersiniz. Ancak normal altın hesabından sadece altının kur farkı üzerinden kar ya da zarar edilir.
Altınlarınız çalınma veya kaybolma riski altındadır. Altınlarınız bankada güvenli durumda olup kaybolmaz ve çalınmaz.
Altınlarınız devlet garantisinde değildir.  Altınlarınız 100 bin TL’ye kadar devlet garantisindedir.
Altınlarınızı nakite çevirmek için kuyumcuya ya da altın alabilecek kişiye gitmelisiniz.  Altınlarınızı 7/24 internet bankacılığı üzerinden paraya çevirebilir ve ATM’lerden paranızı alabilirsiniz.
Altınlarınızı serbest piyasada en ucuz fiyattan alabilir ve satabilirsiniz. Altını bankanın belirlediği fiyat üzerinden alır ve satarsınız.
Altın fiyatının dalgalandığı dönemde en uygun fiyattan alıp satma imkanınız vardır. Dalgalanma dönemlerinde bazen bankalar alım ve satım arasında çok ciddi fiyat farkı uygulayabilmektedir. 
Altınlarınızı nakite çevirerek forex, dolar, euro gibi alanlarda alternatif yatırım yapabilirsiniz. Vadeli altın hesabını, vadesi dolmadan bozamadığınız için alternatif yatırımlardan yararlanamazsınız. Ancak faiz gelirinden vazgeçerseniz alternatif yatırımlardan yararlanabilirsiniz.
Piyasadan altın alırken daha düşük gramda altın olmadığı içi  zorunlu olarak en az 1 gr altın almanız gerekmektedir. Paranız ne kadar ise o kadar gram altın alabilirsiniz. İlla 1 gr değil daha düşük gr da altın alabilirsiniz.
Altınları kendiniz sakladığınız için hesap işletim ücreti adı altında bir ücret ödemezsiniz. Bazı bankalar altın hesabı üzerinden işlem ücreti almaktadır.
Altınların güvenliği için kasa ya da banka kasası masrafınız olabilir. Altınların güvenliği bizzat banka tarafından ücretsiz sağlanır.

Karşılaştırma tablosundan anlaşılacağı üzere altınların güvenliğini sağlama ve piyasadan daha düşük fiyatla altın alıp yüksek fiyattan satma konuları dışında fiziki altın birikimi ile altın hesabı birikimi arasında önemli bir farklılık bulunmuyor. Önemli fark vadeli altın hesabı ile ilgilidir. Vadeli altın hesabı açtıranlar hem altın cinsinden faiz geliri elde etmekte hem de altının kur farkından yararlanmaktadır.

Bu karşılaştırma dikkate alındığında risk üstlenip altınlarımın güvenliğini kendim sağlarım diyorsanız fiziki olarak altın yatırımı yapabilirsiniz. Buna karşın altınların güvenliğini banka sağlasın ve altın fiyatını da bankamın belirlemesinin bir önemi yok diyorsanız altın hesabını tercih edebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın