Yatırımcıların Dikkatine: Dolar Rekor Fiyata Yükselebilir

Yatırımcıların Dikkatine: Dolar Rekor Fiyata Yükselebilir: Dolar, dış ticarette yaygın olarak kullanılan para birimi olmanın yanında aynı zamanda yaygın bir yatırım aracıdır. Bu nedenle doların her hareketi bir çok ekonomiyi yakından ilgilendirmektedir. Özellikle FED’in ABD ekonomisi hakkında aldığı kararlar doların değerini de etkilediğinden, bu değişim özellikle ithalata dayalı ekonomiye sahip olan ülkeler ekonomileri üzerinde sert etki yapmaktadır.

Türkiye gelişen ekonomisine rağmen dış ticarette Türkiye’nin dolara olan bağımlılığı devam etmektedir. Bu nedenle doların TL karşısındaki değer değişimleri de ülke ekonomisini yakından ilgilendirmektedir. Doların ülke ekonomisi üzerindeki etkisi özellikle ekonomik istikrarsızlığın olduğu ve ithalatın arttığı dönemlerde kendisini net bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu bakımdan ülke ekonomisinin bağımsız kuruluşlar tarafından denetlenip tavsiye edilen önlemlerin ekonomi alanında karar vericiler tarafından dikkate alınması gerekiyor.

Rabobank’tan Doların Zirve Yapacağı Uyarısı Geldi

Merkezi Hollanda’da bulunan Rabobank yayınladığı raporda Türk varlıkları ile ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Türkiye ekonomisinin uluslararası piyasalardaki olumlu havadan yararlanarak bir toparlanma evresinde olduğunu belirttikten sonra özellikle BIST 100 endeksinin 2016 yılının sonundan 2018 yılının başlarına kadar % 69,3’lük bir ralli yaptığını bildirdi. Konunun daha iyi anlaşılması için BIST 100 endeksi, borsada işlem gören ve Türkiye’nin en büyük işlem hacmine ve piyasa değerine sahip şirketlerin borsa performansını göstermektedir. Bu sayede borsanın gidişatı hakkında yatırımcılara borsanın genel seyri hakkında bir ön fikir verilmektedir. Dolayısıyla Rabobank’ın BIST 100 endeksinin %69,3’lük bir hareket göstermesi olumludur. Buna karşın Rabobank, aynı iyimser tabloyu Dolar/TL dengesi için söyleyememektedir. Çünkü Rabobank’ın raporuna göre Dolar/TL dengesi arasında en önemli faktör ülkeye gelen sermaye akışlarıdır. Ancak Türkiye ile ABD arasında yaşanan sorunlar ve ilişkilerin bozulmaya başlamasıyla yabancı sermaye akışı Türkiye’nin aleyhine dönmüş durumdadır. Özellikle Türkiye’den sermaye çıkışlarının hızlanması durumunda Dolar/TL dengesinde sert değişimler yaşanabilecektir. Bu değişim çerçevesinde TL’nin dolar karşısında değer kaybedebileceği ifade edilmiştir. Bu bakımdan, 14.12.2017 tarihinde Doların TL karşısında 3,8970 TL’lik değere ulaşmasının ardından önümüzdeki aylarda Doların 3,9826 seviyesine yükselerek tüm zamanların rekorunu kırabileceği vurgulanmıştır.  (Kaynak: bigpara)

T.C. Merkez Bankasının 2018 Yılı Dolar Öngörüsü Nedir?

 

Rabobank’ın Dolar/TL arasındaki parite dengesinin 3,9826 olabileceği yönünde değerlendirmede bulunması sürpriz değildir. Çünkü Merkez Bankasının 2018 yılı başında yayımlamış olduğu ekonomi raporunda yıl sonu dolar beklentisinin 4,25 TL olabileceği belirtmişti.

Daha Önceki Yazımızda Doların Seyrini Değerlendirmiştik

 

Daha önce yayınlamış olduğumuz “2018 Yılı Yıl Sonu Dolar Kuru Tahmini” başlıklı yazımızda dolar kurunun yaz aylarına doğru bir artış göstereceğini, daha sonra nisbi bir düşüş yaşanacağını ve özellikle Ekim ayından sonra doların TL karşısındaki değerinin artacağını ifade etmiştik. Nitekim Merkez Bankası’nın öngörüsü ile Rabobank’ın değerlendirmesi de bu bağlamda paralellik göstermektedir.

“2018 Yılı Yıl Sonu Dolar Kuru Tahmini” başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın