Yurt Dışından Gönderilen Para Kaç Günde Gelir?

gonderilen-para

Yurt Dışından Gönderilen Para Kaç Günde Gelir? : : Yurtdışından Türkiye’ye para transferi yani Türkiye’de bulunan hesabınıza para gönderimi yapılabilir. Peki yurtdışından Türkiye’ye yazımızda açıkladık. nasıl çekilir ve kaç günde gönderilen para hesabınıza aktarılır öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Yurt dışından havale ne kadar sürede gelir sorusuna geçmeden önce bir açıklama yapalım. havalesi kaç günde gelir ya da yurtdışından yurtiçine havale diye cümleler kurmak doğru olmayacaktır. Havale demek, aynı ülkede bulunan ve aynı banka hesaplarına yapılan para gönderme işlemidir. Yurt dışından para göndermek ise eğer bu işlem döviz ile yapılıyorsa buna SWIFT adı verilir ya da uluslararası para transferi olarak isimlendirilir.

Yurt dışındaki bir hesaptan bir başka hesaba yapılan para transferi işlemlerinde paranın gelme süresi gönderilen ülkeye ve gönderilen bankaya göre farklılık gösterebiliyor. Ancak şunu söylemek mümkün, yurt dışından gönderilen para ortalama olarak 3 iş günü ya da 4 iş günü içinde hesaba geçmektedir. Bu noktada bir durumu da göz önünde bulundurmak gerekiyor; para transferinin hafta sonuna gelmemesine dikkat edilmelidir. Yurtdışı havale kaç günde gelir sorusunu bu şekilde yanıtlamış olduk.

Eğer yurtışından hesabınıza gönderilen para geldiyse ve konuyla ilgili olarak bilgi aldıysanız bankanızla görüşebilirsiniz. Bankanıza döviz hesabına gönderilen ödemenin TL hesabına aktarılmasını isteyebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için bankanızın şubesine gidebilirsiniz, isterseniz bankanızın telefon bankacılığını kullanarak da işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işleminizden sonra yurt dışından gönderilen para nereden çekilir diyorsanız, para gönderimi hangi bankadaki şubenize yapıldıysa, isterseniz bankanızın şubesine giderek gönderilen parayı çekebilirsiniz.

Yurt Dışından Gönderilen Para Hesabıma Gelmedi

Yurtdışı para havalesi yani yurt dışından swift olarak size gönderilen paranın en geç 4 iş günü içerisinde banka hesabınıza geçmiş olması gerekiyor. Yurt dışından gönderilen para hesaba ne zaman geçer haftasonu durumunu göz önünde bulundurularak 3-4 iş günü içerisinde hesabınıza geçmiş olmalıdır.

Eğer gönderilen para hesaba geçmediyse bu durumu farkettiğinizde hemen bankanıza bildirmeniz gerekiyor.

Yurt dışından gönderilen ödemeler standartların üzerinde olursa bu durumda gönderilen para banka havuzunda bekletilebilir. Bu nedenle hesabınıza aktarılmamış olabilir. Bankanızla görüşerek paranın hesabınıza geçmesini sağlamanız mümkündür. Ayrıca swift işleminin gerçekleşmemesinin ya da gecikmesinin nedenini de bankanızdan öğrenebilirsiniz.

Konu ile ilgili olarak banka personeli size bilgi verecek ve ne yapmanız gerektiği konusunda yönlendirecektir. Eğer yurt dışından havale yapıldıysa ve gün içerisinde para hesabınıza geçmediyse, banka ile iletişime geçtiğinizde banka havuzunda da size gönderilen para bulunmuyorsa bu durumda da parayı gönderen kişi ile görüşmelisiniz.

Belki de size para gönderen kişi gönderdiği parayı başkasına yani başka hesaba göndermiş olabilir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın