Ziraat Banka Ve Kredi Kartı Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?

Ziraat Banka Ve Kredi Kartı Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır: Ziraat Bankası banka ve kredi kartı bloke kaldırma işlemi, bloke sebebine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ülkemizde banka ve kredi kartı kullanıcı sayısı oldukça fazladır. Özellikle Ziraat Bankası, hem kamu bankası olması hem de yaygın şube ve ATM ağına sahip bulunması sayesinde geniş bir müşteri çevresine sahiptir. Dolayısıyla Ziraat Bankası kredi kartı ya da bankamatik kartının bloke olması durumuna sıklıkla rastlanılmaktadır.

Bu yazımızda Ziraat Bankası kredi kartı bloke kaldırma ve Ziraat Bankası bankamatik kartı bloke kaldırma işlemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Ziraat Bankası Bankamatik ve Kredi Kartı Bloke Nedenleri

Ziraat Bankası’nın bir çok banka kartı bulunuyor: Bankkart Genç, Bankkart Combo, Ziraat Başak, Ziraat Maximum ve Ziraat Bankkart. Ziraat Bankası kartları ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılıyor. Peki Ziraat Bankası kartları neden bloke olur?

Banka kartlarının bloke olmasının çok farklı nedenleri vardır. Bu nedenlere kısaca bakalım:

 • Şifrenin yanlış girilmesi nedeni ile bloke: Kredi kartı ya da bankamatik kartı olması fark etmeksizin, tüm banka kartlarına şifre ile giriş yapılır. Şayet üç defa şifre yanlış girilirse kart güvenlik amacıyla bloke edilir.
 • Kayıp çalıntı ihbarı nedeni ile bloke: Banka kartı ya da kredi kartının çalınması veya kaybolması halinde banka müşteri hizmetleri veya şube aracılığıyla kartınızı işleme kapatabilirsiniz. Bu durumda kartınız bloke olacak ve kart üzerinde işlem yapılamayacaktır.
 • Kredi kartı borcunun ödenmemesi nedeni ile bloke: Kredi kartı ekstre borcunun ödenmemesi halinde banka kartı kullanıma kapatma hakkına sahiptir. Genellikle iki defa üst üste ekstre borcunun ödenmemesi durumunda kredi kartı bloke edilmektedir. Bu durumda kart borcu ödenene kadar kredi kartına tanımlı olan nakit avans çekme ve kredi kartı ile alışveriş özelliği bloke edilecektir.
 • Kredi kartı nakit avans çekiminin bloke edilmesi: Kredi kartı borcunun sürekli olarak geciktirilmesi halinde banka, kredi kartının nakit avans çekim özelliğine bloke koymaktadır.
 • Kredi kartının kredi sicilinin bozulması nedeni ile bloke edilmesi: Kredi ya da kredi kartı borcunun banka tarafından tanınan 90 günlük süre içinde ödenmemesi durumunda banka, borçlu hakkında icra takibi başlatır. Bu yasal takiple birlikte kredi sicili de bozulur. Kredi sicilinin bozulması, bu kişinin banka borçlarını ödeme konusunda riskli müşteri kabul edilmesi anlamına geleceğinden, mevcut kredi kartlarına bloke konularak iptal edilir.

Ziraat Bankası Bankamatik Kartı Bloke Kaldırma İşlemi 

Ziraat Bankası Bankamatik kartları ile hesaptan para çekme, peşin alışveriş yapma, fatura ödemelerini yapma ve hisse senedi, tahvil, bono ve döviz alımı gibi yatırım işlemleri yapabilmekteyiz. Bankamatik kartına tanımlı kredili mevduat hesabı yok ise bankamatik kartında borçlanma söz konusu olmayacaktır. Bu durumda bankamatik kartı bloke kaldırma işlemlerine bakalım:

 • Şifrenin yanlış girilmesi nedeni ile bloke olmuşsa: Bu durumda en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek bloke işlemini kaldırabilirsiniz. Bunun yanında Ziraat Bankası’nın 0850 258 00 00 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak müşteri temsilcisinin size soracağı anne kızlık soyadının belirli harfleri, doğum tarihiniz gibi güvenlik bilgilerini teyit ettikten sonra da kartınızın blokesini kaldırabilirsiniz. Yine yeni bir şifre oluşturarak da bloke işlemini kaldırmanız mümkündür. Ziraat Bankamatik kartı için yeniden şifre oluşturma işleminin nasıl yapıldığını öğrenmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.
 • Kayıp çalıntı ihbarı nedeni ile bloke olmuşsa: Bu gibi durumlarda kartınız iptal olacağı için kartınızın yenisi gelene kadar kart üzerinde bir işlem yapamazsınız. Bu nedenle blokenin kaldırılması için kartın yenisinin gelmesini beklemelisiniz. Ayrıca en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek kartınızın ne zaman geleceğini de öğrenebilirsiniz. Ancak hemen belirtelim ki kartınız olmadan banka şubesinden bankamatik kartında bulunan paranızı her zaman kimliğinizi ibraz ederek çekebilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Bloke Kaldırma İşlemi

Ziraat Bankası kredi kartının bloke olması halinde bloke işleminin kaldırılması, blokenin hangi nedenle konulduğuna bağlıdır. Bu bağlamda Ziraat Bankası kredi kartı bloke kaldırma işleminin nasıl yapılacağını şöyle gösterelim:

 • Şifrenin yanlış girilmesi nedeni ile bloke olmuşsa: Bu durumda şu kanallardan biri ile kredi kartınızı aktif hale getirebilirsiniz:
 • Kayıp çalıntı ihbarı nedeni ile bloke olmuşsa: Kayıp çalıntı ihbarı nedeniyle kartınızın bloke olması halinde kartınız iptal edilmektedir. Dolayısıyla kartınızın yenisi gelene kadar kart üzerinde bir işlem yapamazsınız. Bu nedenle blokenin kaldırılması için kartın yenisinin gelmesini beklemelisiniz. Bununla birlikte Ziraat Bankası şubesine giderek kartınızın ne zaman geleceğini öğrenebilirsiniz.
 • Kredi kartı borcunun ödenmemesi nedeni ile bloke: Bu durumda ödenmeyen kart borcu ödenene kadar kart üzerindeki bloke kalmaya devam eder. Kart borcunu ödemeniz halinde bloke anında kaldırılır.
 • Kredi kartı nakit avans çekiminin bloke edilmesi: Kredi kartı borcunun sürekli olarak geciktirilmesi halinde banka, kredi kartının nakit avans çekim özelliğine bloke koymaktadır. Bu durumda olan kredi kartı sahipleri kart borçlarını düzenli ödemeye başladıktan sonra kart nakit avans çekimine açılabilmektedir. Ancak bu özellik hemen açılmamakta banka en az 3 ay izleme sürecinden sonra nakit avans çekim özelliğini aktif etmektedir.
 • Kredi sicilinin bozulması nedeni ile bloke edilmesi: Kredi sicilinin bozulması nedeni ile bloke durumunda kredi kartı iptal edilmektedir. Kredi sicili düzelmediği müddetçe kredi kartı kullandırılmamaktadır. Kredi sicili düzeldikten sonra ise kredi kartı iptal olduğu için yeni bir kredi kartı almak gerekmektedir.

Ziraat Bankası Bankkart Combo Bloke Kaldırma İşlemi

Ziraat Bankası Bankkart Combo, hem kredi kartı hem de bankamatik kartı özelliklerini bir arada taşıyan banka kartıdır. Bankkart Combo kartın bloke olması durumunda bloke nedenine göre bankkart combo bloke kaldırma işlemini uygulayabilirsiniz. Bu anlamda bir üstte “Ziraat Bankası Kredi Kartı Bloke Kaldırma İşlemi” başlığı altında yapmış olduğumuz açıklamadaki kanalları burada da uygulayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Başak Kart Bloke Kaldırma İşlemi

Ziraat Bankası Başak Kart bloke kaldırma işleminin nasıl yapılacağına dair yukarıda yapmış olduğumuz açıklamaları aynen burası için de uygulayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Bankkart Business Kart Bloke Kaldırma İşlemi 

Ziraat Bankası Bankkart Business kart, yüksek limitli bir kredi kartıdır. Kredi kartı olması özelliği nedeniyle yukarı da “Ziraat Bankası Kredi Kartı Bloke Kaldırma” başlığı altında yapmış olduğumuz açıklamalar bu kart için de geçerlidir.

Diğer Bankaların Kredi ve Bankamatik Kartlarının Bloke Olması Halinde Bloke Kaldırma

Ziraat Bankası kart blokesi kaldırma hakkında yapmış olduğumuz açıklamalar aslında her banka için geçerlidir. Her bankanın kendi şubesi ya da müşteri hizmetleri aracılığıyla bloke kaldırılabilir.

Kart blokesi hakkında detaylı bilgi edinmek ve bloke işleminin nasıl kaldırılabileceğini öğrenmek için “Banka Kartım Bloke Oldu, Ne Yapmalıyım?” başlıklı yazımızı bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz. 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın