Ziraat Bankası Bağ-Kur Prim Kredisi İle Emekli Olma Fırsatı

Ziraat Bankası Bağ-Kur Prim Kredisi İle Emekli Olma Fırsatı: Emekli olmak için SGK’nın aradığı bir takım şartları yerine getirmek gerekiyor. Bu şartlardan iki kriter çok önemlidir. Bunlardan birisi yaş diğer ise prim borçlarının ödenmesidir. Eğer bir kişi yaş kriterini sağlamakla birlikte geçmişe dönük prim borcu var ise bu borç kapatılmadan emekli olunamamaktadır. Dolayısıyla pek çok kişi prim borcunu ödeyemediği için emeklilik işlemlerini tamamlayamamaktadır. Bununla birlikte Ziraat Bankası Bağ-Kur‘a prim borcu olup da bu borçları nedeniyle emekli olamayanlar için bir kampanya başlatmış durumdadır.

Bu yazımızda Ziraat Bankası’nın “Bağ-Kur kredisiyle hemen emekli olun” kampanyası hakkında bilgi vereceğiz.

Ziraat Bankası Bağ-Kur Prim Kredisi Nedir?

Ziraat Bankası, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyla Güvenlik Kurumu ile bir protokol imzaladı. Bu protokol kapsamında SGK’ya prim borcu olup da bunu ödeyemeyen ve bu nedenle emekli olamayan kişilerin geçmiş prim borçlarının Ziraat Bankası aracılığıyla ödenebilmesine imkan sağlandı. Böylece Bağ-Kur prim borcu olanlar, Ziraat Bankası’ndan alacakları kredi ile geçmişe dönük prim borçlarını ödeyebilecek ve kredi taksitleri de SGK’dan alınacak emekli maaşı ile ödenebilecektir.

Kredi kapsamındaki prim borçlarının daha önceden yapılandırılmış olup olmamasını bir önemi yoktur. Daha önceden SGK’ya başvurarak prim borçlarını yapılandırmış olsanız dahi geçmiş prim borçlarınızı Ziraat Bankası aracılığıyla ödeyebilirsiniz.

Bağ-Kur prim kredisi kampanyası sadece Bağ-Kur prim borcu olup da emekli olacak kişiler için geçerlidir. Bu nedenle Bağ-Kur prim borcu dışında kalan prim borçları için bu kampanyadan yararlanılamamaktadır.

Ziraat Bankası Bağ-Kur Prim Borcu Kredisi’nden Kimler Faydalanabilir?

Bağ-Kur prim kredisinden Bağ-Kur prim borcu olan kişiler yararlanabilecektir. Bu bağlamda 7143 sayılı Kanun ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda yer alan düzenlemeler çerçevesinde şu kapsamda yer alan kişiler prim kredisinden yararlanabilecektir:

 • 4-b bendi (Bağ-Kur) kapsamında hizmeti olan ve bu hizmetler dikkate alındığında 4-b (Bağ-Kur) kapsamında yaşlılık aylığı bağlanacak sigortalılar,,
 • 4-b bendi (Bağ-Kur) kapsamındaki hizmetlerine ait sigorta prim borcu (zorunlu veya isteğe bağlı) bulunup, bu hizmetler dikkate alındığında 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının a bendi (SSK) gereğince aylık bağlanacak sigortalılar,
 • 4-a (SSK) ve/veya 4-b (Bağ-Kur) bendi kapsamında hizmetleri bulunan ve bu hizmetler dikkate alınarak sadece hizmet borçlanması (doğum ve askerlik borçlanması) yapılması suretiyle yaşlılık aylığı bağlanacak sigortalılar.

Bağ-Kur Prim Kredisi’nin Özellikleri ve Faiz Oranı Nelerdir?

Bağ-Kur prim kredisi 31.05.2018 tarihi itibarıyla uygulamaya konulmuştur. Kredinin vadesi 60 aydır. Prim kredisine uygulanan faiz oranı ise aylık %1,28’dir.

Bağ-Kur prim kredisi için kredi tahsis ücreti alınmamaktadır.

Kredinin tahsisi halinde Bağ-Kur emekli maaşının Ziraat Bankası’ndan alınması zorunludur. Ayrıca kredi ödemeleri emekli maaşından otomatik kesintiyle yapılacağı için otomatik ödeme talimatı ve emekli maaşından kesinti için muvafakat verilmelidir.

Bağ-Kur Prim Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Bağ-Kur prim kredisine başvuru yapabilmek için normal bir krediye başvuru için aranan şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu bağlamda

 • Kredi notu düşük olmamalı,
 • Kredi sicili bozuk olmamalı.
 • Gösterilecek gelir (emekli maaşı ve diğer gelirler) ile alınacak kredinin aylık taksitlerinin ödenebilir olmalı.

Bu şartlar dışında banka dilerse kefil isteyebilir. Ancak kredi başvurusunda gelir belgesi istenmemektedir.

En Fazla Ne Kadar Bağ-Kur Prim Borcu Kredisi Verilmektedir? 

Tahsis edilecek Bağ-Kur prim kredisinin miktarı kişiye bağlanacak maaş ve gösterilebilecek diğer ek gelirlere bağlıdır. Bu bağlamda eğer gelir miktarı yüksek ise tahsis edilecek kredi miktarı da yüksek olabilecektir. Eğer bir kimse sadece Bağ-Kur’dan bağlanacak emekli maaşını gelir olarak bankaya sunmuş ise bu durumda aylık kredi ödemeleri emekli maaşının %50’si kadar olacağından tahsis edilecek kredi de buna göre hesaplanacaktır.

Birikmiş prim borçlarının miktarı ve bağlanacak aylık maaş tutarını öğrenmek için SGK İl Müdürlüklerine müracaat edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Bağ-Kur Prim Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bağ-Kur prim kredisi başvurusu için şu belgeleri Banka’ya ibraz etmeniz gerekmektedir:

 • T.C. kimlik numaranızı gösteren kimlik belgesi ve fotokopisi,
 • Bağ-Kur’lu olduğunuzu gösterir SGK’dan alınmış belge,
 • Bağ-Kur prim borçlarınızı gösterir belge,
 • SGK’dan alınmış emeklilik için yaş ve diğer şartları sağladığınıza dair belge.

Ziraat Bankası Bağ-Kur Prim Kredisi Başvurusu Nereye Yapılır?

Bu krediden yararlanmak isteyen kişiler kendilerine en yakın Ziraat Bankası şubesine başvuru yapmaları gerekmektedir. Dolayısıyla internetten, müşteri hizmetlerinden ya da SMS ile prim kredisi başvurusu mümkün değildir.

Bağ-Kur Prim Kredisini Ziraat Bankasından Alanlara Sağlanan Avantajlar Nelerdir?

Bağ-Kur kredisi alan kişiler emekli maaşı bağlanması ile birlikte;

 • Emekli maaşını tüm Ziraat ATM’lerinden sıra beklemeden çekebilir.
 • 450 TL’ye varan promosyon ödemesinden yararlanabilir.
 • Emekli maaş hesabı için hesap işletim ücreti ödemez.
 • Bankanın özel kredi kampanyalarından yararlandırılır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın