Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır ve Şartları

en

Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır ve Şartları: ziraat bankası çeyiz kredisi, ziraat bankası çeyiz parası, çeyiz hesabı hangi banka ile alınabilir ve çeyiz hesabı şartları hakkında sıkça sorulan rouların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Evlenmeden önce birikim yapmak isteyenlere, Devlet de çeyiz hesabı ile katkı sağlamaktadır. Devlet destek destekli çeyiz hesabı açanlar, düzenli olarak hesabına para yatırmakta ve şartlara uyması karşılığında yatırdığı tutar üzerinden devlet tarafından da katkı almaktadır. Devlet destekli çeyiz hesabı Ziraat Bankası aracılığıyla açılmaktadır. açmak isteyenlerin 27 yaşının altında olması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Devlet tarafından çeyiz hesaplarına %20 oranına kadar katkı sağlanmaktadır.

Ziraat Şartları

18 yaşından küçük olan kişilerin için Ziraat çeyiz hesabı açmak sadece Velileri ya da vasisi tarafından yapılabilmektedir. Bu uygulama kapsamında hesaba aylık olarak ya da üç ayda bir şekilde ödeme yapılabilmektedir. Minimum 100 TL ödeme yapılması gerekmektedir. Örneğin; ister ayda 100 TL, isterseniz de üç ayda bir 300 TL ödeme yaparak çeyiz hesabınıza para yatırabilirsiniz. Çeyiz hesabının en önemli kuralarından birisi düzenli yapmaktadır.

-24 yaşını doldurmamış olan bireyler Ziraat Çeyiz Hesabını açtırabilirler.

-Çeyiz hesabı açtıracak kişilerin hiç evlenmemiş olması gerekmektedir.

-Çeyiz hesabı açmak için Türk Vatandaşı ya da kapsamında olma  şartı aranmaktadır.

Çeyiz Hesabı Ödemelerini Yapmazsam Ne Olur?

Ödemelerin gecikmesi ya da yapılmaması durumunda devlet desteği verilmemektedir. Hesabına aylık olarak para yatıran bir kişi yıl içerisinde en fazla üç defa gecikmeli ödeme yapma hakkına sahiptir. Üç ayda bir ödeme yapan kişiler ise yıl içerisinde en fazla bir defa gecikmeli ödeme yapabilmektedir. Bu süre zarfına uymayan ve ödemelerini yapamayan kişiler devlet katkısından yararlanma hakkını kaybetmektedir. Ödemelerinizi düzenli ve zamanında yaparak, devletin de katkısıyla birlikte yatırdığınız paranın çok daha fazlasını ilerleyen dönemde alabilirsiniz.

Ziraat Çeyiz Hesabını Ne Zaman Açabilirim?

Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı açtırmak istiyorsanız 25 yaşınıza girmeden önce bu işlemi yapmış olmalısınız. Ziraat Bankası şubelerinden birine giderek çeyiz hesabı açtırabilirsiniz.

Evlenmeden Önce Çeyiz Hesabı Kullanılabilir Mi?

Evlenmeden önce çeyiz hesabınızı destek alarak kullanamazsınız. Yani Devlet Katkısı’ndan faydalanamazsınız. Devlet Destekli Çeyiz Hesabı‘ndan faydalanabilmeniz için sizden iki belge istenecektir. Bu belgeler aile cüzdanı ve ilk evliliğinizi yaptığınıza dair belgedir. Bu iki belge olmadan Devlet Destkli Çeyiz Hesabı’ndan katkı alamazsınız.

Çeyiz Hesabı Devlet Katkısı Ne Kadar?

Çeyiz hesabınız için devlet katkısının ne kadar olacağı evlilik tarihinizdeki birimle ilgili bir durumdur. Siz çeyiz hesabınızı açtırdıktan sonra yaptığınız düzenli ödemelerin ne kadar sürede yapıldığı devlet katkısı oranını belirlemektedir. Delet katkısı aşağıdaki açıklama gibi düzenli ödemeler yapan kişiler için belirtilen tutarı geçmemektedir.

Düzenli ödeme süreniz 36 ile 47 ay arasında ise en fazla 4.223,20 TL katkı alırsınız, bu tutarı geçmeyecektir.

Düzenli ödeme süreniz 48 ile 59 ay arasında ise en fazla 4.751,10 TL katkı alırsınız, bu tutarı geçmeyecektir.

Düzenli ödeme süreniz 60 ay ve daha fazlası ise alacağınız en fazla tutar 5.279,00 TL kadar katkı alırsınız, bu tutarı geçmeyecektir.

Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı açtırma için gereken şartları sağlamalısınız. Eğer bu şartları sağlıyorsanız Ziraat Bankası şubesine giderek Çeyiz Hesabınızı açtırabilir ve ödemelerinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın