Ziraat Bankası Harçlık Avans Hakkında Soru ve Cevaplar

Ziraat Bankası harçlık avans hakkında soru ve cevap şeklinde hazırlamış olduğumuz bu yazımızda pek çok konuyu ele alacağız. Ziraat Bankası Genç Bankkart sahiplerine özel harçlık avansı olanağı sağlamaktadır. Bu sayede kartınızda alışveriş limiti kalmasa da bankanın sağladığı avans dahilinde harcamalarınıza devam edebiliyosunuz. Harçlık avansın faizsiz olması nedeniyle bir çok Bankkart Genç sahibi harçlık avanstan yararlanmak istemektedir.

Bu yazımızda harçlık avans hakkında merak edilen ve sıkça sorulan sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Ziraat Bankası Harçlık Avans Nedir? 

Harçlık avans, Ziraat Bankası’nın Bankkart Genç sahibi olan müşterilerine sunduğu faizsiz alışveriş kredisi imkanıdır. Harçlık avans, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK)’dan burs ya da öğrenin kredisi alan üniversite öğrencilerinin Bankkart Genç hesabına tanımlanmaktadır. Dolayısıyla KYK’dan burs ya da öğrenim kredisi almayanlar harçlık avanstan yararlanamamaktadır.

Harçlık avans, Bankkart Genç’in bağlı olduğu vadesiz mevduat hesabında para kalmadığı zaman devreye girmektedir. Bu sayede Bankkart Genç sahipleri herhangi bir masraf ya da faiz ödemeden daha fazla alışveriş yapabilmektedir.

Harçlık avans sadece alışverişlerde kullanılabildiği için nakit olarak Bankkart Genç kartınızdan alma imkanınız yoktur.

Harçlık avanstan harcanan miktar, KYK’dan alınan burstan ya da öğrenim kredisinden banka tarafından otomatik olarak tahsil edilmektedir.

Bankkart Genç Sahibi Olmayan Biri Harçlık Avans Alabilir Mi?

Harçlık avans sadece Bankkart Genç hesabı sahiplerine tanınan bir ayrıcalıktır. Bu nedenle Bankkart Genç kartı olmayanlar harçlık avanstan yararlanamazlar.

Bankkart Genç’e Başvuru Yolları Nelerdir? 

Bankkart Genç sahibi olmak için şu yollardan biri ile başvuru yapmanız gerekiyor. Ancak unutmamalısınız ki Bankkart Genç sahibi olduktan sonra aynı zamanda harçlık avanstan da yararlanmak istiyorsanız bu durumda KYK’dan burs ya da öğrenim kredisi almanız gerekmektedir.

Bankkart Genç başvurusu yapabileceğiniz yerler:

 • Size en yakın Ziraat Bankası şubeleri
 • 0850 258 00 00 numaralı müşteri hizmetleri
 • İnternet veya mobil şube
 • GENC BANKKART yazıp 4747’ye SMS gödermek suretiyle.

Harçlık Avans Limiti Ne Kadar?

Harçlık avansın ne kadar olduğu harcama yapacaklar için önemli bir sorudur. Ziraat Bankası’nın kredi ve para politikası doğrultusunda harçlık avans için belirlediği rakam yıldan yıla değişiklik gösterebilmektedir. Ancak harçlık avans limiti 2019 yılı için 375 TL olarak belirlendiğini söyleyebiliriz.

Harçlık Avansın Limiti Arttırılabilir Mi?

Harçlık avansın faizsiz ve masrafsız harcama kredisi olması nedeniyle harçlık avanstan yararlanan gençlerin merak ettiği konulardan biri de harçlık avansın arttırılabilir olup olmadığıdır.

Harçlık avans Ziraat Bankası’nın Bankkart Genç sahiplerine sunduğu özel bir kampanyadır. Bu kampanyada asıl olan kişinin Bankkart Genç sahibi olması ve KYK’dan burs veya öğrenim kredisi almasıdır. Başka bir şart aranmadığı için harçlık avans herkese eşit olarak uygulanmaktadır. Dolayısıyla harçlık avans yükseltme imkanı ne yazık ki bugün için mümkün değildir.

Harçlık Avans ATM’den Nakit Para Şeklinde Çekilebilir Mi?

Harçlık avans, Bankkart Genç kartınızda nakit para kalmadığı zaman devreye giren ve sadece alışverişlerinizde kullanabileceğiniz masrafsız ve faizsiz kredi limitidir. Bu kredi limiti sadece alışveriş harcamalarınız için kullanılabildiği için harçlık avansı ATM’den nakit olarak çekilememektedir. Daha net bir ifadeyle harçlık avans sadece kart ile yapacağınız alışverişlerinizde kullanılabilmektedir.

Harçlık Avansı Nakite Çevirme Yöntemi Var Mı? 

Harçlık avansın faizsiz ve masrafsız harcama kredisi olması nedeniyle oldukça cazip bir olanaktır. Ancak harçlık avans sadece alışverişlerde Bankkart Genç üzerinden kullanılabildiği için nakit olarak ATM’den çekme imkanı yoktur. Bununla birlikte harçlık avans nakite çevrilebilir mi sorusu üzerine kafa yoran bazı pratik zekalı gençler bazı yolları keşfetmişler. Keşfedilen harçlık avans nakite çevirme yöntemlerinin bir kaçına yakından bakalım:

 • Bankkart Genç İle Altın Alma Yöntemi: Bankkart Genç ile bir kuyumcuya gidiyorsunuz ve altın alıyorsunuz. Ödemenizi Bankkart Genç harçlık avansı ile yapıyorsunuz. Daha sonra aldığını altını tekrar satarak harçlık avansı nakite çeviriyorsunuz.
 • Bir Başkasının Hesabını/Alışverişini Ödeme Yöntemi: Bir arkadaşınız, tanıdığınız ya da tanımadığınız biri alışveriş yapacak. Bu kişinin yaptığı alışverişin parasını siz harçlık avanstan ödeyeceksiniz. Hesabı ödenen kişi de bu parayı size nakit olarak ödeyecek. Böylece nakit avans paraya çevrilmiş olacak.
 • Esnafla Anlaşma Yöntemi: Bir başkasının hesabını/alışverişini ödeme yönteminin aynısıdır. Tek fark burada esnafa rica ediyorsunuz ve bu esnaf sattığı malın parasını harçlık avansınızdan çekiyor. Müşteriden aldığı nakit parayı da size veriyor. Burada dikkat edilmesi gereken konu bu tür iş yapan esnafların harçlık avansınız üzerinden komisyon kesebilmesidir.
 • Harçlık Avansla Alışveriş Yapma ve Malı İade Etme Yöntemi: İnternet üzerinden alışveriş yapıyorsunuz ve ödemeyi harçlık avansınız ile yapıyorsunuz. Daha sonra ya satışı iptal ediyorsunuz ya da size teslim edilen malı geri iade ediyorsunuz. Malı satan firma da satım bedelini nakit olarak hesabınıza yatırıyor. Siz de yatan parayı hesabınızda çekiyorsunuz. Harçlık avans nakite dönüşmüş oluyor. Burada dikkat edilmesi gereken iade ve paranın hesaba yatması sürecinin 3-10 gün arasında değiştiğidir.
 • Passolig Yöntemi: Harçlık avans passolig kart yöntemiyle de nakite çevrilebiliyor. Bunun için Aktifbank bankamatik hesabı ve bankamatik kartına sahip olmalısınız. Bunlara sahipseniz; internetten passolig hesabına giriş yapıyorsunuz ve passolig kartınıza Bankkart Genç harçlık avansından yükleme yapıyorsunuz. Yükleme yaptıktan sonra Passolig kartınızdan Aktifbank hesabınıza EFT yapıyorsunuz. Böylece harçlık avans nakit olarak hesabınıza geçmiş oluyor.

Bu konu bağlamında harçlık avans ATM’den nasıl çekilir şeklinde gelen soruya yanıt olarak az önce açıkladığımız passolig yöntemini örnek gösterebiliriz. Bu yöntem dışında Ziraat Bankası ATM’lerinden ya da ortak ATM’den parayı çekme imkanı bulunmamaktadır.

Bankkart Genç Harçlık Avansı İle Altın Satın Alınabilir Mi?

Harçlık avansı nakit paraya çevirmek ya da altın yükselirse bir miktar kar ederim düşüncesinde olanların merak ettiği konulardan biri de harçlık avans ile altın alma imkanının olup olmadığıdır. Hemen sorunun cevabını verelim o halde. Harçlık avans ile altın alınabilir. Harçlık avans ile altın almak için kuyumcuya gidiyorsunuz ve harçlık avans limitiniz kadar altın alıyorsunuz. Ödemeyi de harçlık avanstan ödüyorsunuz. Bugün için 375 TL harçlık avans alınabildiğine göre harçlık avansınız ile yaklaşık 2 gr altın alabilirsiniz.

Ziraat Genç Kart Harçlık Avans Limiti Ne Zaman Yenileniyor?

Harçlık avans KYK’dan burs veya öğrenim kredisi alan öğrencilere tanınan bir ayrıcalıktır. Ziraat Bankası, harçlık avans ile aslında size peşin harcama yaptırıyor ve yapmış olduğunuz bu harcamaları da burs veya öğrenim kredisi yattığında otomatik olarak kesiyor. Yani siz diyelim ki 200 TL harçlık avanstan harcama yaptınız ve 475 TL bursunuz yattığı anda 200 TL’yi kesip kalan miktarı size veriyor. Burs veya öğrenim kredisi her ay yattığına göre harçlık avansınızdan yaptığınız harcama da hemen tahsil ediliyor. Bu açıklamalardan anlayacağınıza göre harçlık avans her ay yenileniyor mu sorusunun cevabını evet harçlık avans tahsil edildiği müddetçe her ay yenileniyor. Ancak harçlık avans ödenmemiş ise harçlık avans yenilenmiyor.

Kredi Kartı Borçları Harçlık Avans İle Ödenebilir Mi?

Harçlık avans sadece alışveriş harcamaları için kullanılabilen, nakit olmayan ve kart üzerinden kullanılabilen harcama kredisidir. Bu tanımlamadan anlaşılacağı üzere harçlık avans nakit olarak alınamadığı gibi EFT ya da havale edilememektedir. Dolayısıyla harçlık avans ile kredi kartı borcu ödenememektedir.

Harçlık avans ile kredi kartı borcu ödenir mi sorusuna olumlu cevap vermek istiyorsak ne yapabiliriz. Bu durumda harçlık avansı nakite çevirmeniz gerekmektedir. Harçlık avansı nakite çevirmeye ilişkin yöntemlere de birkaç başlık üstte değindik. Oraya tekrar bakabilirsiniz.

Fatura Ödemeleri Harçlık Avans İle Yapılabilir Mi?

Harçlık avans ile fatura ödeme imkanı bulunmamaktadır. Çünkü fatura ödemesi yapabilmek için ya nakit ya da internet üzerinden ödeme yapmalısınız. Oysa harçlık avans sadece alışverişlerde kullanılabildiğinden ve nakite çevrilemediğinden ve EFT yapılamadığından Ziraat Bankası harçlık avans ile fatura ödemelerinizi gerçekleştirmeniz mümkün değildir.

Faturalarınızı harçlık avans ile ödemek istiyorsanız, harçlık avansı nakite çevirmelisiniz. Bu konuya yukarıdaki başlıkta değindik. Oraya bir göz atabilirsiniz.

İnternet Alışverişleri Harçlık Avans İle Yapılabilir Mi?

Harçlık avans esas olarak alışveriş için sunulan bir imkandır. Bu nedenle Bankkart Genç sahipleri harçlık avans ile online alışveriş yapabilir ve harçlık avansları ile internet alışverişlerini ödeyebilir.

Alışveriş Harcamalarında Harçlık Avans Limiti Ne Kadar?

Alışveriş harcamalarında harçlık avans limiti 2018 yılı için 375 TL olarak belirlenmiştir. Harçlık avans alışveriş limiti herkese eşit şekilde uygulandığı için arttırılmamaktadır. Ancak Ziraat Bankası’nın para ve kredi politikaları doğrultusunda harçlık avans limiti güncellenebilmektedir.

EFT veya Havale İle Harçlık Avans Bir Başkasına Gönderilebilir Mi?

Harçlık avans nakit para değildir. Nakit para olmadığı için hesabınızda da görünmemektedir. Bu nedenle harçlık avans EFT yapılamadığı gibi havale yoluyla da kendinize ya da bir başkasına gönderilememektedir.

Kullanılan Harçlık Avans Limiti Tekrar Geri Ödeniyor Mu?

Harçlık avans Ziraat Bankası’nın KYK’dan burs veya öğrenim kredisi alan öğrencilere tanıdığı faizsiz ve masrafsız kredidir. Hal böyle olunca alınan kredinin geri ödenmesi gerekiyor. Ancak burada Ziraat Bankası farklı bir uygulama yaparak harçlık avanstan yapılan harcamayı otomatik olarak yatan burs veya öğrenim kredisinden kesiyor. Dolayısıyla ödeme otomatik olarak tahsil edildiği için sizin tekrar bankaya giderek harçlık avansı geri ödeme durumunuz olmuyor.

Harçlık Avans Ne Kadar Süre İçinde Geri Ödenmelidir?

Harçlık avanstan harcama yaptınız ve bu harcamanın geri ödenmesi gerekiyor. Peki harçlık avans ne zaman tahsil edilir? Bir başka ifadeyle harçlık avans ne zaman geri ödenir?

Harçlık avans, Bankkart ekstre hesap kesim tarihinden itibaren 10 gün içinde ödenmesi gerekiyor. Ancak Ziraat Bankası, az önce de açıkladığımız üzere, burada burs veya öğrenim kredinizden otomatik olarak harcamış olduğunuz harçlık avansı kestiği için sizin tekrar bankaya giderek ödeme yapmanız gerekmiyor. Şayet bursunuz veya öğrenim krediniz bir sebeple kesilmiş ise harçlık avansı kendiniz yatırmanız gerekiyor.

Kullanılan Harçlık Avans Geri Ödenmezse Ne Olur?

Ziraat Bankası otomatik olarak burs veya öğrenim kredinizden harçlık avansı tahsil edemez ise bu borcu sizin ödemeniz gerekiyor. Harçlık avans geri ödenmezse bankaların kredi alacaklarında işlettiği prosedür gündeme gelir. Bunu aşama aşama anlatalım:

 • Banka önce sizden harçlık avansı ödemenizi ister. Tabi ayrıca geciken her gün için hesaplanacak faiz talep edilecektir.
 • Bu talebe rağmen harçlık avans ödenmez ise banka hakkınızda icra takibi sürecini başlatacak ve sahip olduğunuz mal varlığı ne ise bunlar haczedilerek satılıp paranın tahsili yoluna gidilecektir. Bu süreçte ayrıca icra masrafı, avukat masrafı ve yasal faiz ödemeyle de karşılaşırsınız.
 • Harçlık avansın ödenememesi ayrıca kredi notunuzun düşmesine neden olacağı için mevcut kredi kartlarınızın iptali ve ileri de almak istediğiniz kredinin verilmemesi riskleri de ortaya çıkabilir.

Harçlık Avans Nasıl Kullanıma Açılır?

Harçlık avans Bankkart Genç ile birlikte kullanıma açık olarak gelmektedir. Eğer harçlık avans kullanıma açık değil ise Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayabilir ya da en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek harçlık avansını kullanıma açabilirsiniz.

Müşteri hizmetlerini aradınız ya da şubeye gittiniz ve başvurunuzu yaptınız. Peki harçlık avans ne zaman açılacak? Harçlık avansı açtırmak için başvuru yaptıktan en geç 24 saat içinde harçlık avansının aktif hale gelmektedir.

Ziraat Bankkart Genç’in Sağladığı Harçlık Avans Ne Zaman Kesilir? 

Harçlık avans KYK’dan alınan burs ya da öğrenim kredisinin kesilmesi ile birlikte sona erer. Bu anlamda üniversiteden mezun olduktan sonra ya da burs ve öğrenim kredisi alma imkanı ortadan kalktıktan hemen sonra harçlık avans imkanından yararlanma olanağı da ortadan kalkmaktadır.

Mezun Olduktan Sonra Harçlık Avans Kullanılmaya Devam Edebilir Mi?

Mezun olmakla birlikte KYK’nın sunduğu burs ya da öğrenim kredisi otomatik olarak kesildiği için harçlık avans da otomatik olarak kesilmektedir. Dolayısıyla mezun olduktan sonra sadece Bankkart Genç’in bankamatik ve kredi kartı özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Harçlık Avansı İptal Ettirebilir Miyim?

Harçlık avansı iptal etmek için Ziraat Bankası şubesine giderek talebinizi iletebilirsiniz. Benzer şekilde müşteri hizmetlerini arayarak da müşteri temsilcisine harçlık avanstan yararlanmak istemediğinizi belirterek iptal işlemini sağlayabilirsiniz.

Harçlık Avans Neden Kesilir?

Harçlık avans kişinin talebi dışında şunlara bağlı olarak otomatik olarak kapatılmaktadır:

 • KYK’dan alınan burs veya öğrenim kredisinin kesilmesi,
 • Ziraat Bankası’nda gecikmiş ve ödenmemiş kredi kartı borcunun olması,
 • Kişinin hesap ve borç durumunun risk faktörü nedeniyle uygunluk göstermemesi

İptal Olan Harçlık Avans Tekrar Nasıl Aktif Hale Getirilebilir?

Başvuru yaptınız ya da bursunuz kesildi veyahut sistemsel bir hata nedeniyle harçlık avans iptal oldu. Peki harçlık avans tekrar nasıl aktif hale gelebilir. Bunu belirli ihtimallere göre açıklayalım:

 • Kendiniz İptal Ettirdiyseniz: Harçlık avansınızı kendiniz şubeye giderek ya da müşteri hizmetlerini arayarak iptal ettirdiyseniz aynı yolla tekrar harçlık avansı aktif hale getirebilirsiniz. Ancak unutmayınız ki başvuru yaptığınız sırada KYK’dan burs veya öğrenim kredisi almaya devam ediyor olmalısınız.
 • KYK’dan Alınan Burs veya Öğrenim Kredisi Kesilmişse: Burs ya da öğrenim kredisi kesilmiş ise harçlık avans da otomatik olarak kesilmektedir. Bu durumda burs ya da öğrenim kredisi tekrar aktif hale gelene kadar harçlık avans da kullanılamayacaktır.
 • Sistemsel Bir Hata Varsa: Bazen bankaların bilişim alt yapısında meydana gelen bir hatadan ya da yanlış veri girişinden dolayı da harçlık avans kesilebilmektedir. Bu durumda size en yakın banka şubesine giderek ya da müşteri hizmetlerini arayarak sorununuzu giderebilir ve harçlık avansı aktif hale getirebilirsiniz.

Harçlık Avanstan Yaptığım Harcamanın Miktarını ve Ne Kadar Limitim Kaldığını Nasıl Öğrenirim?

Harçlık avansınızdan ne miktarda harcama yaptığınızı ve ne kadar daha harcama yapabileceğinizi öğrenmek istiyorsunuz. Peki harçlık avans sorgulama nasıl yapılmaktadır? Harçlık avans harcama sorgulamalarınız için şu yollardan birini deneyebilirsiniz:

 • Banka ATM’sinden
 • Müşteri hizmetlerinden
 • İnternet veya mobil şubesinden
 • HARCLIK AVANS BAKİYE yazıp 4747’ye mesaj göndererek
 • İnternet bankacılığı kart hareketleri izleme butonundan.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster