Ziraat Bankası İşyeri Açma ve Satın Alma Kredisi ve Şartları

Ziraat Bankası Bireysel İşyeri Açma ve Satın Alma Kredisi: İşyeri açma kredisi, işyeri satın alma kredisi ya da yatırım kredisi şeklinde adlandırılan işyeri kredisi, iş kurmak isteyenler için son günlerde en çok merak edilen konu haline geldi. Gerçekten bir işyeri kurmak maliyet istemektedir. Bu maliyetlerin en önemli kalemlerinden birini de işyeri kirası oluşturmaktadır. İşyerinin bulunduğu yere göre kira miktarları onbinlerce lirayı bulabilmektedir. Dolayısıyla işyeri kiralamak yerine işyerini satın almak maliyetleri düşürmek ve aynı zamanda yatırım yapmak açısından doğru bir hareket olacaktır. Peki işyeri satın alma kredisi veren bankalar hangileridir?

Eğer siz de “işyeri kredisi almak istiyorum” diyorsanız, Ziraat Bankası işyeri satın alma kredisi tam da sizi ilgilendiriyor. İşte o detaylar…

Ziraat Bankası İşyeri Satın Alma Kredisi Nedir?

İşyeri satın alma kredisi, yatırım amaçlı ya da işyeri kurmak amacıyla sağlanan bireysel bir kredi türüdür. İşyeri kredisi, ofis, büro, dükkan, mağaza, muayenehane, depo gibi işyeri amacıyla kullanılabilecek taşınmazların satın alınması karşılığında verilmektedir. İşyeri kredisi, konut kredisine benzemektedir. Ancak işyeri kredisinin konut kredisinden farkı, konut kredisinden kişiler yaşayabilecekleri bir evi satın alırken, işyeri kredisinde işyeri olarak kullanılabilecek bir yer satın alınmaktadır.

Ziraat Bankası İşyeri Satın Alma Kredisi Kimlere Verilir?

İşyeri satın alma kredisinden 18 yaşından büyük, kredi notu yüksek, kredi ödeme gücü bulunan, kredi sicili bozuk olmayan herkes faydalanabilir. Bununla birlikte bankalar işyeri kredisi almak isteyenler için bankalar üst yaş sınırı uygulaması yapmaktadır. Bu anlamda ister emekli olsun ister olmasın 65 yaşın üzerinde bulunan kişilere işyeri satın alma kredisi konusunda bankalar olumlu bakmamaktadır.

Ziraat Bankası İşyeri Kredisi Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Ziraat Bankası işyeri kredisi almak için gerekli şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kredi almak isteyen kişinin 18 yaşından büyük olması ancak 65 yaşını geçmemiş olması gerekiyor.
 • Kredi almak isteyen kişinin kredi notu yüksek olmalı ve daha önceki kredi borçları nedeniyle kredi sicilinin bozuk olmaması şarttır.
 • Kredi almak isteyen kişinin kredi ödeme gücü bulunmalıdır. Yani aldığı krediyi ödeyebilecek düzenli geliri olmalı ve kredi ödemesini etkileyecek kefillik, vergi borcu gibi ek yükleri bulunmamalıdır.
 • Satın alınacak işyerinin gerekli imar izinleri tam olmalıdır.
 • Satın alınacak işyerinin, işyeri olarak kullanıma uygun olmalıdır.

Ziraat Bankası İşyeri Satın Alma Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ziraat Bankası işyeri satın alma kredisi için banka tarafından istenen belgeler şunlardır:

 • İşyeri kredisi başvuru formu
 • Krediyi alacak kişinin nüfus cüzdanı ya da nüfus cüzdanı yerine geçen diğer belgelerin fotokopisi (ehliyet veya pasaport)
 • Çalışma şeklinize göre gelir belgesi
 • Krediyi alacak olan kişi serbest meslek mensubu ise bağlı olduğu meslek kuruluşundan alacağı üyelik belgesinin fotokopisi
 • Krediyi alacak olan kişi şirket ortağı ise ortağı olduğu şirketin ana sözleşmesinin yayımlandığı ticaret sicil gazetesinin fotokopisi
 • Satın alınmak istenen işyerinin tapu fotokopisi

İşyeri satın alma kredisi için istenen belgeler bunlar olmakla birlikte şubece başka belgeler de istenebilmektedir. Örneğin ikametgah belgesi, ek gelir belgesi, son 3 aya ait ödenmiş fatura gibi.

Ziraat Bankası İşyeri Edindirme Kredisi Faiz Oranı Ne Kadar?

İşyeri edindirme kredisi, ticari amaçla verilen krediler olduğu için bir kampanya dahilinde ilan edilen faiz oranı yoktur. Dolayısıyla işyeri satın alma kredisi faiz oranı alınacak kredinin miktarı, kredinin vadesi, ödenecek taksit miktarı, kişinin kredi notu ve mevcut gelir durumu gibi kriterlere göre belirlenmektedir. Bu nedenle işyeri edindirme kredisi faiz oranı olarak kesin bir faiz oranı gösteremiyoruz. Bununla birlikte kredi faiz oranının %1,38- 1,67 arasında belirlendiğini ifade edebiliriz.

İşyeri Kredisi Kaç Yıl Süre İle Verilmektedir?

İşyeri kredisi, oldukça uzun vadeli verilen bir kredi türüdür. Konut kredilerinde olduğu gibi işyeri satın alma kredisi de en fazla 120 ay vade ile verilmektedir.

Ne Kadar İşyeri Satın Alma Kredisi Alabilirim?

Ziraat Bankası konut veya işyeri finansman kredilerinde, satın alınacak yerin ekspertiz değerinin %75’ine kadar kredi imkanı sağlanmaktadır. Bu nedenle alınacak kredi, işyerinin değerine göre değişmektedir. Örneğin 200.000 TL değerindeki bir işyeri için en fazla 150.000 TL kredi alabilirsiniz. Ancak Ziraat Bankası tarafından sunulan işyeri kredisi için uygulanan % 75’lik bu oran, alınabilecek en fazla kredi miktarı olmakla birlikte banka, kişinin gelir durumu, kredi notu ve ödeme gücüne göre daha az kredi de verebilir.

Ziraat Bankası İşyeri Satın Alma Kredisinin Özellikleri ve İşyeri Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası işyeri açma veya satın alma kredisinin özelliklerini aşağıdaki tablo üzerinde şöyle gösterebiliriz:

Ziraat Bankası İşyeri Satın Alma Kredisi
Kredi Miktarı Satın alınacak işyerinin ekspertiz değerinin %75’i
Faiz % 1,38-1,67
Kredinin Vadesi 120 Ay
Kredi Tahsis Ücreti  Alınan kredinin binde 5’i
Sigorta Hayat, işyeri ve deprem sigortası zorunlu
Gelir Belgesi Zorunlu
Kefil İstenebilir
Erken Ödeme Var. %1-2 arasında erken ödeme cezası alınmaktadır.
Krediye Başvuru Yolları En yakın Ziraat Bankası şubesi

İşyeri satın alma kredisinin bu özellikleri dikkate alındığında %1,48 faiz oranı ve 120 ay vade ile 100.000 TL işyeri açma kredisi alan bir kişinin ödeyeceği toplam faiz miktarı 114.371,57 TL olacaktır. Aylık taksit ödemeleri ise 1786,43 TL olacaktır. Toplamda ana para ile birlikte geri ödenecek miktar ise 214.371,57 TL’dir.

Ziraat Bankası İşyeri Satın Alma Kredisi Hakkında Önemli Hatırlatma

İşyeri satın alma kredisi, Ziraat Bankası’nın sunduğu özel bir finansman kredi tipidir. Krediye başvuru sadece Ziraat Bankası şubelerinden yapılabilmektedir. Ziraat Bankası, uyguladığı ticari politikalar doğrultusunda kredi şartlarında değişiklik yapabilmektedir. Bu nedenle krediye başvuru yaptığınızda kredinin koşullarını banka yetkilisi ile tekrar konuşmanız ve gerektiğinde masraf ve faiz konusunda pazarlık yapmanız yararınıza olacaktır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın