Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri ve İşlemler

ziraat-musteri-hizmetlerine-baglanma

Müşteri Hizmetleri ve İşlemler : Ziraat bankası internet şubesi işlemleri ve diğer işlemler için Ziraat telefon bankacılığı ile müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz. Müşteri hizmetlerine kolay bağlanma işlemini nasıl yapacağınızı ve ile yapabileceklerinizi yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri

Ziraat Bankası müşteri hizmetleri numarası 0850 220 00 00 – 444 00 00 şeklindedir. Tüm telefonlardan Ziraat Bankası müşteri iletişim merkezine bu numaralardan ulaşmanız mümkündür.

Ziraat Bankası müşteri hizmetleri numarası 0850 220 00 00 tuşlamasını yaparak arayabilirsiniz. Numarayı tuşlarken alan kodu çevirmenize gerek yoktur.

Ziraat Bankası müşteri hizmetleri cepten arama için 0850 220 00 00 ya da 444 00 00 numarasını tercih edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Direk Müşteri Temsilcisine Bağlanma

Ziraat Bankası müşteri temsilcisine beklemeden bağlanmak istiyorsanız yapmanız gereken Ziraat Bankası çağrı merkezi numarası olan 0850 220 00 00 numarasını aramaktır. Aramanızın ardından TC kimlik numaranızı tuşlamanız gerekecektir, eğer otomatik olarak sistem tarafından tanındıysanız TC kimlik numaranızı yazmanıza gerek yoktur. Sonrasında 2-1 tuşlamasını yaptıktan sonra kredi kartı şifrenizi girmeniz istenecektir.  Şifrenizi girin sonrasında 0 (sıfır) tuşuna basın, Ziraat Bankası müşteri hizmetleri direk bağlanma için bu adımları uygulayabilirsiniz. Beklemeden, Ziraat Bankası müşteri hizmetleri kısa yoldan bağlanma bu şekilde yapılabilir.

Özetle Ziraat müşteri temsilcisine kolay bağlanma için yapmanız gerekenler;

  1. TC Kimlik numaranızı,
  2. kart numaranızı ya da müşteri numaranızı tuşlamalısınız
  3. Sonrasında işlem yapmak istediğiniz Ziraat Bankası ürünü ile ilgili adımı takip etmelisiniz.
  4. Sonraki adımlarda yer alan Müşteri Temsilcisine bağlanma adımını uygulayarak müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Ücretli Mi?

Ziraat Bankasi müşteri hizmetleri ücretli mi, Ziraat Müşteri hizmetleri ücretsiz mi merak edilenler arasında. Ziraat Bankası müşteri iletişim merkezini sabit telefondan aradığınızda, bu aramalar şehir içi konuşma ücreti üzerinden ücretlendiriliyor.

Cep telefonundan Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini aradığınızda ise bağlı olduğunuz GSM operatörünün tarifesine göre uygulama yapılmaktadır.

Ziraat Bankası Müşteri Temsilcisi İle Yapılan İşlemler

Ziraat Bankası müşteri hizmetleri internet bankacılığı şifre alma işlemi için aranabilir. İnternet bankacılığına giriş şifrenizi unuttuysanız, yeni şifre almak için müşteri temsilcisi ile iletime geçebilirsiniz.

Ziraat Bankası telefon bankacılığı hizmetleri ile şubeye gitmeden bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Ziraat Bankası müşteri temsilcisine bağlanarak hesap işlemleri yapabilirsiniz, para trasferleri ya da yatırım işlemleri için Ziraat müşteri temsilcisini arayabilirsiniz.

Ziraat müşteri hizmetlerine bağlandıktan sonra yapabileceğiniz diğer işlemler ise şöyle;

Kredi Kartı İşlemleri

Döviz İşlemleri

Western Union

Banka Kartı İşlemleri

OGS İşlemleri

Ödemeler

İnternet Bankacılığı Destek Hizmetleri.

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı Başvurusu Nasıl Yapılır? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın