Ziraat Bankası Tarım Kredisi Bitkisel Üretim Kredi Desteği

Ziraat Bankası çiftçi belgesi olanlara tarım kredileri kapsamında uygun koşullarda ve yüksek limitli bitkisel üretim kredisi vermeye başladı. Adeta faizsiz tarım kredisi denilebilecek bu kredi ile çiftçiler ve tarımsal üretim yapanlar büyük avantaj yakalayacaktır. Bu bağlamda devlet destekli tarım kredisi kapsamında sunulan bitkisel üretim kredi desteği düşük faiz oranının yanı sıra gelir belgesiz kredi niteliği taşımaktadır. Bakanlar kurulu kararıyla geçtiğimiz yılda uygulamaya konulan Ziraat Bankası tarım kredisi uygulaması ile çiftçiler ve üreticiler uygun koşullar altında kredi imkanına kavuşmuş oldu.

Bu yazımızda tarım kredileri kapsamında Ziraat Bankası tarafından sunulan bitkisel üretim kredi desteği hakkında bilgi vereceğiz.

Bitkisel Üretim Kredisi Desteği Nedir?

Bitkisel üretim kredisi, tarımsal amaçlarla bitki üretimi yapan kişilere sunulan düşük faizli kredidir. Bu kredi için tarımın nerede yapıldığının bir önemi yoktur. Bu bağlamda Ziraat bitkisel kredi, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın onay verdiği koşullarda üretim yapmak kaydıyla tarla, bahçe, örtü altı, sera, topraksız, su kültüründe ya da diğer yöntemlerle bitki üretimi yapanlara sunulan bir kredi olduğunu söyleyebiliriz.

Düşük Faizli Ziraat Bitkisel Krediden Kimler Yararlanabilir?

Ziraat Bankası tarım kredisi kapsamında sunulan düşük faizli bitkisel kredi kampanyasından çiftçi belgesi olan ve bitki üretimi yapan herkes yararlanabilmektedir. Burada önemli olan tarımsal amaçla bir üretimin gerçekleştiriliyor olmasıdır. Bunun dışında bitkisel üretim kredisinden yararlanacak olan kişinin yapacağı üretime ilişkin bir proje hazırlaması gerekmektedir. Çünkü bu projede yapılacak üretimin türü, üretim kapasitesi, verimlilik ve üretimden elde edilecek gelir gibi konular yer alacağı için bu proje kredinin tahsis edilip edilmemesinde önemli rol oynayacaktır.

Üretim yapılacak alanın kişinin adına kayıtlı olması şart değildir. Bu yer kira da olabilir.

Ziraat Bankası Tarım Kredisi Başvurusu Şartları Nelerdir?

Normal faiz oranlarına göre çok büyük oranda indirim yapılarak sağlanan tarım kredisi uygun koşullarda sunulmaktadır. Normal faizlerden %75 indirimli olarak uygulanan tarım kredisine başvuru için aranan şartlar şöyledir:

 • Çiftçi belgesi sahibi olmalıdır.
 • Tarımsal üretim yapılacak alan bulunmalıdır. (Bu alan kira olabileceği mülk sahibi de olunabilir.)
 • Üretim yapılacak alanın üretim yapılmaya uygun olmalı ve bu konuda Tarım Kredi Kooperatifi ile Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan gerekli izinler alınmış olmalıdır.
 • Kredi alacak kişinin kredi notu düşük olmamalıdır.
 • Kredi sicili bozuk olmamalıdır.
 • Krediye karşılık teminat gösterilmelidir.
 • Devlet tarafından daha önceden sağlanmış olan faiz desteği imkanından yararlanılmamış olmalıdır. 
 • İndirimli faizle tarım kredisi kullanan kişinin aynı konuda tekrar kredi kullanabilmesi için mevcut kredi borcunun en az %30’unu ödemiş olması gerekmektedir.  

Tarım Kredileri Bitkisel Üretim Kredisi İçin Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Ziraat Bankası tarafından sağlanan devlet destekli bitkisel üretim kredisi için gerekli başvuru belgeleri şunlardır:

 • Kredi alacak kişiye ait nüfus cüzdanı
 • Çiftçi belgesi ya da ÇKS belgesi
 • Tarımsal üretime ilişkin hazırlanacak proje
 • Tarımsal işletmenin yapılacağı alanı gösteren tapu kaydı, kira kontratı ya da diğer belge.
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belge (tapu kaydı, araç ruhsatı, kefil…gibi)

Eğer kredi başvurusunu yapacak olan işletme ya da şirketse ve bilanço esasına göre defter tutma yükümlülüğü altındaysa kredi başvurusu için son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosunu sunmalıdır.

Düşük Faizli Tarım Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bitkisel üretim kredisi Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası’nın onayı verilmektedir. Kredi Ziraat Bankası tarafından sağlanmaktadır. Bu nedenle Tarım ve Kredi Kooperatifi’nden kredi onayı aldıktan sonra kredi başvurusu için en yakın Ziraat Bankası şubesine gitmeniz gerekmektedir. İnternetten ya da başka şekilde kredi başvurusu mümkün değildir.

Hangi Alanlarda Bitkisel Üretim Kredisi Alabilirim?

Tarım kredisi kapsamında sunulan bitkisel üretim kredisi iki alanda yapılacak harcama faaliyetine ilişkin sunulmaktadır. Bu bağlamda:

 • İşletme Kredisi: Tohum, gübre, bitki ilacı, nakliye, pazarlama, üretim araçları alımı, tarım alanının bakım ve onarımı, ürünleri ya da tarım alanının sigortalanması, kira gibi tarımsal üretim için yapılacak harcamalara ilişkin bitkisel üretim kredisi alınabilmektedir.
 • Yatırım Kredisi: Sera, soğuk hava deposu, bağ, meyve bahçesi gibi tesislerin kurulması, bu tesislerin satın alınması ya da üretim projesinde belirtilen yatırımla ilişkili olmak şartıyla derin kuyu açılması, sulama tesisi kurulması, üretim yapılacak tarla veya alanın satın alınması, (güneş, rüzgar, biogaz…vs) enerji sistemleri kurulması gibi yatırımlar için bitkisel üretim kredisi alınabilmektedir. 

Yukarıda açıkladığımız konular bağlamında tahıllar, endüstri bitkileri, yağlı tohumlar, baklagiller, yumrulu bitkiler, yem bitkileri, tıbbi ve aromatik bitkilere ilişkin sertifikalı tohum yetiştiriciliği ve pazarlaması, tarla, sera ya da diğer olanaklarla meyve ve sebze üretimi, süs bitkisi üretimi, mantar yetiştiriciliği gibi sayısını çoğaltabileceğimiz pek çok bitkisel ürünün üretimi yapılabilecektir.    

Ne Kadar Tarım Kredisi Alabilirim?

Tarım kredileri Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe konulmuştur. Bu kararda, Ziraat Bankası tarafından verilecek kredinin limitleri de belirlenmiştir. Bu bağlamda faaliyet konusuna göre alınabilecek kredi limitlerini şu şekilde gösterebiliriz:

Bitkisel Üretim Tarım Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

Devlet destekli tarım kredisi faiz oranlarının özelliği, diğer kredilere göre çok düşük olmasıdır. Bu kredide faiz oranları alınan kredi ve işletme konusuna göre % 25 ila % 100 arasında indirimli uygulanmaktadır. Bu bağlamda örneğin sera üretimi yapacak olan bir kimse 750.000 TL’ye kadar alacağı tarım kredisi faiz oranı %75 indirimli uygulanacaktır. Bu bağlamda söz gelimi piyasada %2’den uygulanan faiz bu şekilde kredi alana%0,75 olarak uygulanacaktır. 

Bir üst başlıkta yer verdiğimiz tabloda “İndirim Oranı” şeklinde yazan kısmın altında faiz oranlarına uygulancak indirim miktarlarını görebilirsiniz.

En Fazla Ne Kadar Tarım Kredisi Alabilirim? 

Yukarıdaki başlık altında alınabilecek en fazla kredi limitlerini gösterdik. Ancak bir kimsenin alabileceği kredi bu limitle sınırlı olmakla birlikte göstereceği teminat ve üretim projesine göre kredinin miktarı da değişiklik gösterecektir. Dolayısıyla üretim kapasiteniz ve teminatlarınız ne kadar yüksekse alacağınız kredinin miktarı da bir o kadar yüksek olacaktır.

Aynı Anda Birden Fazla Tarım Kredisi Kullanabilir Miyim?

Aynı anda birden fazla tarım kredisi kullanabilmeniz için daha önceden aldığınız kredinin en az %30’unu ödemiş olmanız gerekmektedir. Aksi halde kredi talebiniz reddedilecektir. Ancak eğer işletmeyi ya da üretim kapasitenizi büyütmek amacıyla kredi talep edecekseniz bu durumda %30 ödeme şartı aranmamaktadır.

Tarım Kredisi ve Bitkisel Üretim Kredisine İlişkin Bakanları Kurulu Kararı İle Uygulama Esasları Tebliği

Tarım kredisi bağlamında bitkisel üretim kredisi şartları ve diğer tüm hususların düzenlendiği iki mevzuata aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz:

Düşük Faizli Tarım Kredisi Kullandırılmasına Dair Bakanlar Kurulu Kararı

T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım Ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği 

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Devlet Destekli KOSGEB Hibe Kredisi hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını öğrenmek için bağlantıya tıklayın.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın