Ziraat Bankkart Combo Kart Aidatını Nasıl Geri Alabilirsiniz?

Ziraat Bankası Bankkart Combo kart aidatı iade özelliği sayesinde ödemiş olduğunuz kart aidatını geri alabiliyorsunuz. Kredi kartı kullanıcıları ile bankaların sürekli karşı karşıya geldiği konulardan biri kredi kartı yıllık aidatı konusudur. Gerçekten yıllık kart aidatı ücreti 300 TL’yi bulan kredi kartlarının olduğu dikkate alınırsa, kredi kartı kullanıcılarının bankalarla olan bu çatışması haksız sayılmaz. Bankalar bu çatışmayı önlemek için çeşitli alternatifler üretmeye çalışmaktadır. Ziraat Bankası da aidat iadesi konusunda yeni bir kampanyaya başlatan bankalar arasındadır.

Bu yazımızda Ziraat kredi kartı aidat iadesi konusunda bilgi vereceğiz. Ancak konunun detayına geçmeden önce Combo kart aidatı hakkında bir takım bilgiler vermekte yarar vardır.

Bankkart Combo Kredi Kartı Aidat İadesi Nedir?

Combo kart aidat iadesi, aylık belirli bir miktar harcama sözünüze karşılık Ziraat Bankası’nın sizden aidat adı altında kesmiş olduğu paranın Combo Lira şeklinde kredi kartınıza aktarması işlemidir. Yani kredi kartı aidat iadesinde Ziraat Bankası, öncelikle ücreti hesabınıza yansıtmakta ve tahsil etmektedir. Daha sonra tahsil edilen bu parayı para puan şeklinde kredi kartınıza tanımlamaktadır. Siz de tanımlanan bu parayı Bankkart Combo üye işyerlerinde harcayabilmektesiniz.

Bankkart Combo Yıllık Kart Aidatı Ne Kadar?

Bankkart Combo, en düşük yıllık kart aidatı uygulayan bankalardan biridir. Bununla birlikte yıllık kart aidatı kullanılan kartın Combo Klasik, Combo Gold veya Combo Platinum olmasına göre değişiklik göstermektedir. Bu bağlamda Combo kredi kartı aidatlarını aşağıdaki tablodan görebilirsiniz:

Combo Kredi Kartı Türü Yıllık Aidat Bedeli
(Asıl Kart İçin)
Yıllık Aidat Bedeli
(Ek Kart İçin)
Combo Klasik 23,75 TL 11,75 TL
Combo Gold 39,50 TL 19,50 TL
Combo Platinum 47,75 TL 23,75 TL

Bankkart Combo Kredi Kartı Aidatı İadesi Geri Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Combo kart yıllık aidatını Combo Lira şeklinde geri iade alabilmeniz için öncelikle kampanyaya dahil olmanız gerekmektedir. Ayrıca kredi kartı aidatının yansıtılmış ve tahsil edilmiş olması da aranan diğer şartlardır. Son olarak kredi kartınızla aylık belirli bir miktar harcama sözü vermeniz gerekmektedir.

Şimdi bu koşulları ayrıntılı olarak inceleyelim.

Bankkart Combo Kart Aidatı İade Kampanyasına Nasıl Katılabilirim?

Ziraat Combo kredi kartı aidatı iade kampanyasına katılmak için şu kanallardan birini kullanabilirsiniz:

  • Şubeye giderek: En yakın Ziraat Bankası şubesine giderek kampanyaya katılma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Müşteri hizmetlerini arayarak: Ziraat Bankası’nın 0850 258 00 00 numaralı çağrı merkezini arayarak kart aidatı iade kampanyasına katılma talebinizi iletebilirsiniz.
  • Mobil ya da internet bankacılığına giriş yaparak: Bankkart mobil ya da internet bankacılığı kullanıyorsanız, kartlarım menüsünden kampanyaya anında katılabilirsiniz.
  • SMS ile başvuru yaparak: SMS ile kredi kartı aidat iadesi için  yazıp boşluk bırakıyorsunuz ve kartınızın son 6 hanesini yazıyorsunuz. Bu mesajı 4757’ye gönderiyorsunuz.
Bankkart Combo İle Aylık En Az Ne Kadar Harcama Sözü Vermeliyim?

Bankkart Combo kart aidatı iadesinden yararlanmanız için kartınızla kart aidatının geçerli olduğu yıl boyunca aylık belirli bir miktar harcama yapmalısınız. Bu harcama miktarı, kart türüne göre değişiklik göstermektedir. Bu bağlamda yapılacak harcama miktarları şöyledir:

Combo Kart Türü Asıl Kart Ek Kart
Combo Klasik 500 TL 250 TL
Combo Gold 750 TL 375 TL
Combo Platinum 1000 TL 500 TL

Burada bir konuya açıklık getirelim. Eğer ek kartınız yok ise yeni bir ek kart almanız zorunlu değildir. Yine ek kartınız olması durumunda da tabloda belirtilen harcamayı yapma zorunluluğunuz yoktur. Eğer ek kartınızla tabloda belirtilen harcamayı yaparsanız, ek kartınız için ödemiş olduğunuz aidatı combo lira şeklinde alabilirsiniz. Aksi halde ek kartınıza ait para iadesini alamazsınız.

Ek kart sahiplerinin aidat iade kampanyasından yararlanabilmesi için kampanyaya asıl kart sahibinin başvuru yapması gerektiğini de önemle belirtelim.

Bankkart Combo Kart Aidatı İade Kampanyası İle İlgili Önemli Konular

Combo kredi kartı aidat iade kampanyası ile ilgili bazı özel durumlar bulunmaktadır. Bu durumları şöyle sıralayalım:

1- Aidat İadesi İçin Bir Defa Başvuru Yapmak Yeterli Midir?

Bankkart Combo aidat iadesi kampanyasından yararlanmak için, aidat ekstrenize her yansıdığında başvuru yapmalısınız. Yani bir defa başvuru yapmanız halinde sadece o yıl için geçerli aidatı alırsınız. Dolayısıyla her yıl, kart aidatı ekstrenize yansıdığında başvuru yapmanız halinde kart aidatını iade alabilirsiniz.

2- Aylık Harcama Sözünü Tutamazsam Kart Aidatı İadesi Ne Olur?

Harcama sözünün yerine getirilmemesi durumunda çeşitli ihtimallere göre bu soruyu cevapalayabiliriz:

  • Eğer harcama sözünüzü yerine getirmezseniz banka tarafından size ödenen Combo Lira miktarı borç olarak yansıtılacaktır.
  • Hem asıl kart hem ek kart için harcama sözü vermişseniz, bu durumda her iki kartın toplam harcama tutarına bakılmaktadır. Eğer hangisinden ne kadar harcama yapıldığına bakılmaksızın, her iki kartın harcama toplamı, taahhüt miktarını geçiyorsa sorun yoktur. Ancak her iki kartın toplam taahhüt tutarı gerçekleşmemiş ise öncelikle taahhüt tutarı düşük olan kart için verilen Combo Lira geri alınır. Örneğin combo klasik için asıl kart ile 500 TL harcadınız ama ek kart ile 150 TL harcama yaptınız. Bu durumda ek kart için verilen combo lira ekstrenize borç olarak yansıtılacaktır.

3- Harcama Sözü Ne Kadar Süre İle Yerine Getirilmelidir?

Kart aidatı iade kampanyasından yararlanma süresi yeni kart aidatı yansıtılana kadar sürmektedir. Yani bu kampanya 1 yıl süreyle geçerli olup kampanyadan tekrar yararlanmak için yeniden katılmanız gerekmektedir. Dolayısıyla harcama sözünüz 12 ay süreyle geçerlidir. Bunlardan birinde bile harcama taahhüdünüz gerçekleşmezse banka, vermiş olduğu combo lirayı ekstrenize borç olarak yansıtacaktır.

4- Kredi Kartı Limiti Düşmesi Nedeniyle Harcama Sözü Gerçekleşmezse Ne Olur?  

Kredi kartı limitinizin herhangi bir sebeple düşmesi nedeniyle harcama sözünüz yerine getirilmezse combo lira tutarı ekstrenize borç olarak yansıtılarak sizden tahsil edilecektir.

5- Kredi Kartı Kullanıma Kapatılırsa Ödenen Combo Liralar Ne Olur?

Harcama taahhüdünüz süresi devam ederken kredi kartınızı herhangi bir şekilde kapatmanız durumunda, ödenen combo liralar borç olarak sizden tahsil edilecektir.

6- Nakit Avans Kullanımı Nedeniyle Harcama Sözü Yerine Getirilmezse Ne Olur?

Combo kartınızdan nakit avans kullandınız ve kartınızın kalan limiti ile harcama yapamaz iseniz harcama sözünüz yerine getirilmediği kabul edilerek ödenen Combo Lira’lar borç olarak sizden tahsil edilecektir.

İlginizi Çekebilir: Bankkart Combo Gold kart başvurusu ve kart özellikleri hakkında detaylı bilgi edinmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın