Ziraat Bankkart Genç Hakkında En Çok Merak Edilen Konular

Ziraat Bankkart Genç Hakkında En Çok Merak Edilen Konular: Son zamanların en iddialı öğrenci kredi kartı olan Ziraat Bankası Bankkart Genç, temassız alışveriş özelliği, kazandırdığı para puanlar ve kampanyalı alışveriş olanakları sayesinde oldukça ilgi gördü. İlginin çok olması beraberinde cevaplanması gereken pek çok soruyu da gündeme getirdi.

Bu yazımızda Ziraat Bankası Genç Kart olarak da bilinen Bankkart Genç hakkında merak edilen ve sıklıkla sorulan sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Neden Ziraat Bankkart Genç Sahibi Olmalıyım?

Ziraat Bankkart Genç sahibi olmak için bir çok neden bulunuyor. Bankkart Genç, öğrencilere özel çıkartılmış kredi kartıdır. Dolayısıyla kredi kartı için çok düşük miktarda kredi kartı aidatı ödenmektedir. Diğer taraftan Bankkart Genç, sadece gençlere özel kampanyalarla avantajlı alışveriş yapılmasına imkan tanımaktadır. Bu anlamda taksitli alışveriş, para puan kazanma, ekstra indirim Bankkart Genç’in sağladığı avantajlardan bir kaçıdır. Ayrıca Bankkart Genç, kredi kartı olduğu için ihtiyaç halinde taksitli nakit avans kullanılabilmektedir.

1- Bankkart Genç’e Başvuru Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası Bankkart’a Genç başvuru yapmak çok kolay.

 • Ziraat Bankası Bankkart Genç SMS ile Başvuru: Bankkart Genç’e SMS ile başvuru yapmak istiyorsanız cep telefonunuzun mesaj kısmına giriyorsunuz. Mesaj bölümüne GENC BANKKART yazıp 4747’ye kısa mesaj gönderiyorsunuz. Başvuru işlemini tamamlanmış oluyor. Akabinde banka size mesaj yoluyla ya da müşteri temsilcisi aracılığıyla geri dönüş yapacaktır.
 • Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerini Arayarak Başvuru: Ziraat Bankası’nın 0850 258 00 00 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak Bankkart Genç başvurunuzu yapabilirsiniz.
 • İnternet ya da Mobil Bankacılığa Giriş Yaparak Başvuru: Ziraat Bankası internet bankacılığına ya da mobil bankacılığına giriş yaparak açılan ekranda kişisel bilgilerinizi girmek suretiyle birkaç dakika içerisinde Bankkart Genç başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

2- Bankkart Genç SMS İle Şifre Oluşturma Nasıl Yapılır?

Genç Bankkart kartınızı teslim aldıktan sonra ister ATM’lerden ister internet şubesinden isterseniz de 0850 258 00 00 numaralı Ziraat Bankası müşteri hizmetleri telefon numarasını arayarak şifre oluşturabilirsiniz. Ancak bir dakika içerisinde bankkart şifrenizi oluşturmak istiyorsanız Bankkart Genç SMS ile şifre alma seçeneğini tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Ziraat Bankkart Genç SMS ile şifre alma işlemi için yapmanız gereken şu adımları takip etmekten ibarettir.

 • Cep telefonunuzun mesaj kısmına giriyorsunuz.
 • Mesaj bölümüne SIFRE yazıp boşluk bırakıyorsunuz. Boşluktan sonra yine aralarında boşluk olacak şekilde sırasıyla şunları yazıyorsunuz: Bankkart Genç kartınızın ön yüzünde yazan numaranın son 6 hanesini, doğum yerinizi, kartın arka tarafında yazan 3 haneli güvenlik kodunu.
 • Yazdığınız bu mesajı 4757’ye mesaj olarak gönderiyorsunuz.

SMS ile şifre almak için mesaj yazarken doğum yerinizin içerisinde Türkçe karakter varsa bunu aynen yazmanız gerekiyor. Örneğin MUĞLA ise doğum yeriniz bunu MUĞLA şeklinde yazmalısınız. Yani MUGLA yazmamalısınız. Doğum yerinizi ister büyük harfle isterseniz küçük harfle yazabilirsiniz.

3- Bankkart Genç Şifremi Unutursam Şifremi Tekrar Almak İçin Ne Yapabilirim?

Genç Bankkart şifremi oluşturdum ancak şifremi unuttum. Bankkart şifremi nasıl öğrenebilirim? Bu soru aslında sıklıkla başımıza gelmektedir. Bankart Genç şifrenizi unutmanız halinde şunlardan birini yapabilirsiniz:

 • Ziraat Bankası internet şubesine giriş yaparak tekrar şifre oluşturabilirsiniz.
 • Ziraat Bankası’nın 0850 258 00 00 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak gerekli bilgileri yazarak şifrenizi oluşturabilirsiniz.
 • Şayet bu yöntemlerle uğraşmak istemiyorsanız size en yakın Ziraat Bankası şubesine gidebilirsiniz.

4- Bankkart Genç Kartıma Kredi Kart Özelliği Eklenebilir Mi?

2015 yılından önce alınan Bankkart Genç kartlarının kredi kartı özelliği bulunmamaktaydı. Ancak yeni gönderilen Bankkart Genç kartları kredi kartı özelliği ekli olarak gelmektedir. Şayet kartınız 2015 yılından önce alınmış ise kredi kartı özelliği bulunmayacağı için kartınıza kredi kartı özelliği eklemek için size en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek yeni Genç Bankkart başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurunun onaylanması halinde Genç Bankkart’ın tüm özelliklerine ilave olarak kredi kartı özelliğinden yararlanabilirsiniz.

5- Genç Bankkart Kartımı Nerelerde Kullanabilirim?

Ziraat Genç Bankkart, diğer banka ve kredi kartlarından hiç bir farkı bulunmamaktadır. Dolayısıyla Ziraat Genç Bankkartı’nızı yurtiçi ve yurtdışı tüm alışverişlerinizde kullanabilir, taksitle alışveriş yapabilir ve hatta nakit avans dahi çekebilirsiniz.

6- Genç Bankkart İle Ödemelerimi Kredi Kartı Özelliği İle Mi Yoksa Nakit Olarak Mı Ödeyeceğimi Nasıl Bileceğim?

Ziraat Genç Bankkart hem kredi kartı hem de bankamatik kartı özelliğini aynı anda taşımaktadır. Peki bu kartla ödeme yaparken kredi kartından mı yoksa bankamatik kartı özelliğinden mi para çekildiğini nasıl anlayacağız?

Genç Kart kredi kartı veya bankkart özelliğini seçerek alışverişinizi yapmak için şuna dikkat etmelisiniz. Genç Bankkart ile ödeme yapacağınız zaman pos cihazında iki seçenek çıkacaktır: Kredi kartı seçeneği ve bankamatik seçeneği. Bu seçeneklerden hangisini tercih ederseniz ödemeleriniz de bu seçenek üzerinden gerçekleşecektir.

Ödeme yapacağınız sırada mağaza yetkisiline ödeme yapmak istediğiniz seçeneği belirtmek yararınıza olacaktır.

7- İnternet Alışverişimi Bankkart Genç İle Yapabilir Miyim?

Genç Bankkart ile internet alışverişi yapılabilmektedir. Kartınızı internet alışverişinde kullanabilmeniz için internet alışveriş onayı vermiş olmanız gerekmektedir.

8- İnternet Alışverişinde Kredi Kartını Mı Yoksa Bankamatik Kartını Mı Kullandığımız Nasıl Anlarım?

İnternet alışverişlerinde Bankkart Genç kartınızı kullanacaksanız, kartınızın kredi kartı özelliğini mi yoksa bankamatik kartı özelliğini mi kullandığınızı bilmeniz gerekiyor. Aksi halde kredi kartı ile alacağınız bir ürünü bankamatik kartı ile alarak elinizdeki nakitten olabilirsiniz.

İnternet alışverişi yaparken ödeme sırasında şuna dikkat etmelisiniz:

 • Kartın ön yüzündeki numara bankamatik kartınızın numarasıdır.
 • Kartın arka yüzündeki numara ise kredi kartı numarasıdır.

Dolayısıyla Bankkart Genç ile internet alışverişlerinizin ödemesini yaparken ödeme sırasında kartın ön yüzündeki numarayı girerseniz bankamatik hesabındaki paranızdan ödeme yapmış olursunuz. Şayet kartın arka yüzündeki numarayı girerseniz kredi kartından ödeme yapmış olursunuz.

9- Ziraat Bankkart Genç İnternet Alışverişi Onayı Nasıl Yapılır?

Bankkart Genç kartınızı internet alışverişlerinde kullanabilmek için kartınızın internet alışverişine açık olması gerekiyor. Ziraat Bankası Genç Bankkartı’nızı internet alışverişine açtırmak için cep telefonunuzun mesaj kısmına giriş yapın ve ONAY yazıp boşluk bırakın ve kartınızın son 6 hanesini yazın. Bu mesajı 4757’ye gönderin.

Bu konuda detaylı bilgi için “Kredi Kartım İnternet Alışverişlerine Nasıl Açılır?” başlıklı yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

10- Bankkart Genç İle Temassız Ödeme Yapılabilir Mi?

Bankkart Genç kartınızla yapacağınız alışverişlerinizi temassız ödeme seçeneği ile kartınızı pos cihazından geçirmeye gerek kalmadan tek bir hareketle ödeyebilirsiniz.

11- Ziraat Bankkart Genç’in Yıllık Aidatı Var Mı?

Ziraat Bankkart Genç’in yıllık aidatı olup olmadığı konusu en çok merak edilenler arasındadır. Ziraat Genç Bankkart’ın hedef kitlesi gençler ve öğrenciler olduğu için bu anlayışa uygun olarak Bankkart Genç ücretsizdir. Yani Bankkart Genç için yıllık aidat alınmamaktadır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın