Ziraat Devlet Destekli Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır

ziraat çeyiz hesabı

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır: Ziraat çeyiz hesabı nedir, çeyiz hesabı nasıl olacak, çeyiz hesabı açan bankalar arasında olan Ziraat Bankası’nde kimler çeyiz hesabı açtırabilir sorularınızın cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Ziraat Bankası pek çok türde bankacılık hizmeti vermektedir. Kredi, kredi kartı, havale, eft gibi pek çok işlemin yanı sıra çeyiz hesabı da açtırılabiliyor. İşte hakkında bilmeniz gerekenler.

Ziraat Çeyiz Hesabı Nedir?

Ziraat Bankası, devlet destekli olarak evlenecek olan çiftçilere çeyiz hesapları için katkıda bulunma için oluşturulan bir hesaptır. Uygulama kapsamında Ziraat çeyiz hesabı açan çiftler, en az 3 yıl boyunca hesabında birikim yaparak devlet tarafından %20 oranına kadar da katkı almaktadır.

Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı’ndan Kimler Faydalanabilir?

Ziraat Bankası çeyiz hesabı herkes için açılmamaktadır. Çeyiz hesabı için devlet katkısı almak için bazı şartları sağlamanız gerekiyor. Ziraat Bankası’nda çeyiz hesabı açarak %20 devlet katkısı almak isteyenlerin şu hususlara uyması gerekmektedir;

-Ziraat Bankası çeyiz hesabı için 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı kanununa uygun olmak gerekmektedir.

-24 yaşını doldurmamış olmak ve daha önceden evlilik yapmamış olmak gerekmektedir.

-Evlilik tarihinden önceki en az üç yıllık süreçte düzenli olarak ödeme yapılması gerekmektedir.

-27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapanlar, evlilik tarihinden sonra 6 ay içerisinde belgeleriyle başvuruda bulunarak devlet destekli çeyiz hesabından faydalanabilmektedir.

-Ödemelerini düzenli olarak gerçekleştirmeyen kişiler devlet katkısından yararlanamamaktadır.

Ziraat Çeyiz Hesabının Özellikleri

-Ziraat Bankası tarafından devlet katkısı olarak verilen çeyiz hesabı katkısı %20 oranını geçmeyecek şekilde biriken hesap miktarı üzerinden verilmektedir.

-Devlet katkısı azami tutarları ve düzenli ödemelerdeki sınırlar her yıl belirlenen değerleme oranı kadar artmaktadır.

-Düzenli ödemelerde üst sınırı aşmamak şartıyla istenilen zamanda hesaba para yatırılabilmektedir.

-Hesabın açılabilmesi için bir defaya mahsus olarak üst sınırı aşacak bir tutarın bankaya yatırılması gerekmektedir.

-Ziraat çeyiz hesabı TL cinsinden açılmaktadır. Ortak hesap olarak açılmamaktadır.

-Çeyiz hesaplarından bir kişi birden fazla hesap açarak yararlanamamaktadır. Aynı zamanda hesabın başka bankaya taşınması durumu da söz konusu değildir.

-Hesap bakiyesi asgari tutarın altına düşmediği takdirde yıl içerisinde iki defaya kadar birikim üzerinden para çekilebilmektedir.

Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankasına çeyiz hesabı için başvuruda bulunarak devlet katkısından faydalanmak isteyenler, başvuru işlemlerini en yakın Ziraat Bankası şubelerinden yapabilmektedir. İnternet üzerinden ya da sms ile Ziraat Çeyiz Hesabı açılmamaktadır. Bankanın istediği belgeleri hazırladıktan sonra ve gerekli şartları sağladıktan sonra çeyiz hesabınızı açtırabilirsiniz.

One Response

Tüm yorumları göster
  1. fatma
    31 Temmuz 2016

Bir cevap yazın