Zorunlu Bireysel Emeklilik Kimler İçin Olacak?

bireysel-emeklilik-sistemi

Zorunlu Bireysel Emeklilik Kimler İçin Olacak? : yani  zorunlu mu olacak derken  üstündekileri kapsamayarak, diğer şartlarla zorunlu oldu. Bireysel emeklilik sistemi nedir ve bireysel emeklilik sistemi hakkında bilgi almanız için yazımızda açıklamada bulunduk. Bireysel emeklilik sistemi ayrıca bir iş yerindeki çalışan sayısı ile de ilgili. Detaylar için okumaya devam edebilirsiniz.

Çalışanlara Zorunlu Bireysel Emeklilik Uygulaması Nedir?

Bireysel emeklilik uygulaması, prim ödemeyi zorunlu hale getiren bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışanlara zorunlu bireysel emeklilik uygulaması olarak da ifade edilen bu uygulama ile birlikte yeterli iç tasarruf miktarının artırılması, bankalara yeni bir kazanç kalemi oluşturmak ve kamu emeklilerinin aylıkları için ilave bir gelir kalemi oluşturmak amaçlanmaktadır.

Peki, çalışanlara zorunlu bireysel emeklilik uygulaması nedir? Kimler bu durumdan etkilenecek? Bireysel emeklilik sisteminde prim ödeme zorunluluğu kamu çalışanları dışındaki tüm özel sektör çalışanları için mecburi kılınmaktadır. 45 yaş üzeri çalışanlar ile 50’den az çalışanı bulunan iş yerlerinde çalışanlar uygulamasının dışında tutulmaktadır.

BES’e girişi yapılan kişilerin primleri işçiden kesilmektedir. Kesilecek olan prim aylık 50 ile 100 TL arasında belirtildi. Fakat düzenleme gereği esas ücretin %3’ü oranında alınacağı da konuşanlar arasında bulunuyor. Bu oranın değişimini ise Bakanlar Kurulu kararı belirliyor. Bu oran üzerinden hesaplama yapıldığında asgari ücretliler için 49 TL’lik bir tutar ortaya çıkmaktadır.

Düzenleme kapsamında işverenlerin zorunlu BES için prim ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır. Prim kesintisi yalnızca işçinin ücretinden yapılmaktadır.
Devlet de BES sistem için %25 oranında katkıda bulunmaktadır. Devlet bu uygulamaya ilk giren kişiler için bir kereye mahsus olarak da 1000 TL ‘de katkı vermektedir. Sistemden 3 yılda çıkılması durumunda devlet katkısı verilmemektedir. 3 ile 6 yıl arasında çıkanlardan ise devlet katkısındaki birikimlerinin %15’i, 6 ile 10 yıl arasında çıkanlardan ise %35’i alınmaktadır. 10 yılı tamamlayanlarda ise bu oran %60 oranında bulunmaktadır. Zorunlu BES ile ilgili taslak şu anda görüşme halinde bulunurken, uygulamanın 2017 yılının Ocak ayında başlaması planlanmaktadır.

Zorunlu BES’ten Çıkılabilir Mi?

Bireysel emeklilik zorunlu hale getirildiği için, yaş ve iş yeri açısından bu kapsama girenlerin zorunlu olarak BES’e katılmaları gerekiyor. Cayma hakkı için belirlenen süre 2 ay olarak sınırlandırılmıştır. Katılımcı iki ay sonrasında sistemden istediğinde çıkabilir, ancak çıkarsa bin liralık devlet katkısını alamaz ve diğer katkıları da alamayacaktır.

Zorunlu BES Kimler İçin Olacak?

Zorunlu BES uygulaması kamu çalışanları dışında bulananlar için geçerli olacak ve bu geçerli olanlar tüm özel sektör çalışanları olarak belirlendi. 45 yaşından büyük çalışanlar ya da iş yerinde 50’den az işçi çalışıyorsa bu durumlar BES’ten dışında kalıyor. Yani 45 yaşından küçük olanlar BES’ dahil oluyor. Yine 50 fazla işçi çalışıyorsa bir iş yerinde bu durumda da BES’e dahil oluyor. Bu kapsama girenlerden BES için belirli bir süre BES primi alınacaktır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın